| Humăn a întrebat:

Ce profil din Buzau imi recomandati? am media de admitere 9.
P.S.: am luat examenul pentru bilingv dar nu stiu ce sa fac!

Prima mea optiune ar fi Eminescu si dupa Pedagogic, dar nu stiu ce profil?

Răspuns Câştigător
| FaraSareDoi a răspuns:

Depinde daca vrei la uman(romana, istorie...) sau real(mate, fizica, chimie...).
Mie personal imi place mai mult la uman si as vrea sa dau la SS sau filo. Ai putea incerca la Stiinte Sociale in Eminescu, insa ultima medie de anul trecut a fost 9 asa ca tu esti cam la limita...La filologie intri fara probleme. Ultimele medii sunt sub 9. Si la real( mate-info, stiinte ale naturii) ai ceva sanse sa intri... Acum depinde de optiunile tale. Totusi Eminescu mi se pare un liceu mult mai bun decat Pedagogic. Succes in alegerea liceului.
P.S. si eu sunt din Buzau.

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Acest lucru depinde de înclinaţiile tale.
Dacă îţi plac obiectele reale adică Matematica, Fizica, Chimia şi Biologia, mergi la "Matematică-Informatică" sau "Ştiinţe ale Naturii".
Dacă îţi plac obiectele umane precum Româna, Istoria, Geografia cât şi limbile străine, atunci alege "Ştiinţe Sociale" sau "Filologie".
Dacă ai luat examenul de bilingv îţi sugerez să treci pe lista cu opţiuni şi profilele "Matematică Informatică Bilingv Engleză/Franceză" şi "Filologie Bilingv Engleză/Franceză".
Mult succes pe mai departe!
Pa-pa.

| KaterinaРомановский a răspuns:

La pedagogic ai avantajul că poți profesa imediat ce ai luat diploma de BAC!

| Alexandra48 a răspuns:

Buna! si eu sunt tot buzoianca. depinde ce iti place. de exemplu eu ma duc la pedagogic pe invatator-educator. du-te unde iti place si unde crezi ca vei face fata. succes!