| Aphrodi a întrebat:

Ce regiuni cuprinde Moldova de Sus, dar moldova de Jos?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la "Principatul Moldovei" ( de la Istorie )...

Vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Principatul_Moldovei

Toate cele bune.

| stlucian a răspuns:

Regiunea istorica Bucovina cuprinde teritoriul aflat in vecinatatea oraselor Suceava, Campulung Moldovenesc, Radauti, Siret, Vicovu de Sus din Romania si Cernauti, Storojinet din Ucraina. Acest teritoriu mai este cunoscut ca Tara de Sus a Moldovei.

Principatul Moldovei a fost un stat românesc ce a existat în Europa timp de peste cinci veacuri. Era împărțit în Țara de Sus și Țara de Jos, la rândul lor împărțite în ținuturi și ocoluri
(cele 24 ținuturi erau: Cernăuți, Hotin, Soroca, Rădăuți, Suceava, Dorohoi, Botoșani, Cârligătura, Neamț, Iași, Lăpușna, Orhei, Putna, Roman, Tecuci, Vaslui, Tutova, Bârlad, Covurlui, Frumoasa, Ciubărciu, Oblucița, Chilia, Cetatea Albă). Inițial Voievodatul Moldovei cuprindea și Basarabia și Bucovina, care atunci nu se numeau încă așa, dar aceste două regiuni au fost pierdute (și astfel redenumite) în urma creșterii puterii Imperiului Rus și a Imperiului Austriac. Astfel, principatul a rămas cu teritoriul redus la partea de vest a statului românesc medieval și sub denumirea de Principatul Moldova s-a unit în 1859 cu Țara Românească formând astfel un nou stat, Principatul României (România modernă, stat recunoscut ca independent în 1878 și devenit regat în 1881).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moldova de sus si de jos? De unde ai scos asa ceva?