| NekonescuKawaii a întrebat:

Ce sa fac daca in ultima vreme nu ma concentrez foarte bine la scoala[teme,teste, lectii] si am inceput sa iau note mai mici desi anul trecut am avut numai note mari si in teze si cand am fost ascultata.
De ce cred eu ca se intampla asta? Ri bine am mai multe motive.
1.Nu ma pot concentra.Nu stiu de ce, nu invat chiar 100% mecanic.
2.In semestrul acesta am avut probleme de sanatate si am lipsit o saptamana si apoi inca vreo 5 zile de vineri,lectiile le-am luat, nu pe toate dar e mai bine cand sunt prezenta si imi este explicata lectia de catre profesor.
3.Imi ocup mare parte din timp cu jocurile si anime-urile...practic asta e motivul principal...am inceput sa memorez ce se intampla in nu stiu ce anime...dar nu prea m-am mai uitat in ultima vreme cum ma uitam acum mai mult timp.
4.Anul trecut de exemplu nu am avut harta la geografie si e cam greu sa inveti daca nu ai harta,gen, maine dau test la geografie si nu pot sa invat desi ma concentrez...
Probabil ca in al 2-lea semestru o sa fie diferit si o sa fiu atenta la toate lectiie,dar semestrul acesta nu prea am inteles multe si ma intrebam ce sa fac? Sa fac pregatire la materiile la care nu ma descurc? Sa repet totul din manual pana la lectiile actuale? Eu mi-am interzis singura pc-ul,ca sa ma pot concentra, dar vin tezele si eu am uitat aprox. 50% din lectiile din anul trecut.
Ce as putea face? * veniti cu alte variante daca puteti, m-ar ajuta foarte mult *
Btw sunt la un liceu de artă si parca auzisem ca nu mai dai examen la romana in a 8-a daca mergi la arhitectura...E adevarat thinking
P.S. Oare daca ma uit la Hetalia o sa ma pricep mai bine la geografie? rolling on the floor))))))) :')

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te uiti la Hetalia ai sa stii geografie? Poate si daca vrei sa fii fotomodel, sa te uiti la prezentari de moda.Vezi ce s-a schimbat in viata ta, intre timp.Si poate iti vei da seama care sunt cauzele schimbarii de care spui.

| Skylimit a răspuns:

Buna! Eu sunt parere ca sistemul educational ar trebui sa fie mai "aerisit". Deoarece nu mai suntem in anii '60-'80 (parca) sa invatam ca parintii nostri. Lucrurile se schimba, nu ar trebui sa invatam la toate materiile, cel putin in liceu. Sa zicem ca mie imi place engleza si informatica (apropo, asta e caz real) si invat la acestea doua.Eu nu mai am pasiune sau chef sa invat si la romana, chimie, fizica, biologie s.a.m.d. Si as mai veni cu o idee gen la admiterea la liceu sa selectam materiile, si totodata pe baza materiilor acestea sa dam bacul. Sincer, asa numitele "profile" nu sunt asa de bine structurate, parerea mea. Ar trebui sa existe si un fel de "sub categorii" la orice profil. In fine, raman cu visele mele. P.S. De-abia astept sa vad cum sar pe mine alti inteligenti.

| alexandradobre28 a răspuns:

Ai spus singura, jocurile si anime-urile iti ocupa mare parte din timp.E foarte bine ca ti-ai pus o limita in privinta calculatorului.Cred ca cel mai bine ar fi sa faci pregatire cu un profesor care sa-ti explice tot ce nu ai inteles.Este adevarat ca nu totul tine sa inveti tot ca un robotel, ci sa si intelegi ce inveti.Pentru asta ai nevoie de ajutorul unui profesor, mai invata si tu din manual, cauta informatii la biblioteca, sau in alta parte si incearca sa intelegi.Vei vedea ca vei face mari progrese.

| NekonescuKawaii explică:

Darrio2007,aia a fost doar o gluma.