| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sanse sunt sa prinzi un post de profesor la o scoala din oras? Dar ca titular?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

IN fiecare an, in orasele mari sunt zeci de posturi, pe fiecare materie (nu ca titular). Trebuie doar sa iei o nota decenta la titularizare, concurs care este perfect onest. Posturile de titular sunt multe pe engleza, romana, matematica, mai putine pe alte materii. Daca reusesti sa iei peste 9, 50 la titularizare, in maxim 5 ani de cand intri in invatamant, gasesti un post de titular (nu exista diferente de salarizare intre titulari si suplinitori, doar ca suplinitorii trebuie sa dea examenul de titularizare o data la 3 ani)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Destul de mari, la cate note de 3 si 4 se iau la titularizare, daca este un concurent pregatit e simplu

| neutrino a răspuns:

In orasele mari sansele sunt minime.

| kiri11 a răspuns:

Depinde de oras si de scoala. Cu cat e mai apreciata cu atat mai multe distinctii si aptitudini in profesie trebuie sa ai.