| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt angiospermele si gimnospermele? Dau test maine din ele si trebuie sa invat si nu am inteles prea bine. Vreau sa stiu ce ii esential si se poate gasi in test. Funda + vot repedee

2 răspunsuri:
| TheM4A1 a răspuns:

Gimnospermele sunt plante superioare (arbust arbori) care sunt libere adica samanta nu e inchisa in fruct si
Angiospermele= am samanta inchisa in fruct

| Wali2003 a răspuns:

Gimnospermele sunt plante superioare, arbori sau arbusti care au samanta libera, neinchisa in fruct.
Angiospermele sunt plante superioare cu samanta inchisa in fruct.Bafta la test.