| ema74 a întrebat:

Ce tip de text este acesta (argumentativ, descriptiv, epistolar, informativ,
memorialistic, narativ etc.)?.Mă întorc în mijlocul bibliotecii mele si-mi amintesc zeci de întâmplări în care am
avut prilejul să constat că există un suflet al cărŃilor. N-aŃi observat că sunt cărŃi supuse
si cărti revoltate? Pe unele le găsesti de îndată ce ai nevoie de ele, la locul cunoscut,
imobile si ascultătoare, chiar dacă le-ai uitat cu anii. [...] Se mulŃumesc să fie răsfoite, din
când în când, si nu-ti poartă pică dacă le-ai preferat, între timp, pe altele. Acestea sunt
cărtile prin excelenŃă feminine, constiente de condiŃia lor, mereu proaspete,
fermecătoare, care nu stiu ce e gelozia, ranchiuna sau invidia. Dar sunt si cărti
supărăcioase, care-si schimbă locul (noaptea, probabil, sau profitând de absenta
stăpânului lor), pe care le cauti, cu furie, fără să le dai de urmă, desi stii perfect că nu
le-ai mai căutat de mult si că n-avea cine să o fi făcut în locul tău. Răscolesti rafturile, te
umpli de praf sau de humă pe degete, tusesti, te îneci: zadarnic, au intrat în pământ. […]
Când, ostenit si enervat, […] trântindu-te pe primul scaun care se nimereste, îsi fac
deodată aparitia, unde nici nu gândesti, pe un raft pe care n-aveai motiv să le pui, si-ti
aruncă de acolo un dulce zâmbet sadic.

Răspuns Câştigător
| fuzzer a răspuns:

Memorialistic impletit cu cel descriptiv, pentru ca ti se descrie, cateva amanunte pe-acolo.

4 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Memorialistic

| dya333 a răspuns:

Inca nu sunt sigura in prima categorie de texte ori este memorialistic sau literar iar din cealalta categorie de texte eu spun ca este narativ caci sunt prezente mai multe verbe, dar totusi depinde...

| PhoenixShadow a răspuns:

Argumentativ sau descriptiv dupa parerea mea sigur nu poate fi.Cred ca epistolar ar fi cea mai buna alegere.

| Camelia_Ilie_1968 a răspuns:

Narativ