| dia19 a întrebat:

Ce trebuie sa contina un text argumentativ ca sa fie corect si sa te incadrezi in cele 15-20 de randuri?

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

In primul rand nu mai sunt 15-20 de randuri ca in 2008, ci 15-30 de randuri.Trebuie sa incepi cu "In opinia mea si sa explici citatul.
Apoi zici"In primul rand si scrii ceva despre subiectul ala.
Urmeaza alineatul cu "In al doilea rand si scrii ceva diferit de ce ai scris in primul alineat.Aici trebuie sa sustii ceea ce spui cu exemple din literatura,istorie,filosofie sau cu citate/proverbe/zicatori, in fine, sa fie exemple culturale, nu ceva din viata ta personala.
Ultimul alineat cuprinde concluzia, in care trebuie sa scrii opinia ta incepand cu "In concluzie/Concluzionand/In consecinta/Toate acestea fiind spuse"si sa reiei ideile din ipoteza{primul alineat}dar cu alte cuvinte. Daca mai ai intrebari da-mi msj pe privat si iti dau id-ul sa-ti arat un model.

| dia19 explică (pentru Nastia):

Mersi mult pentru explicatie mi'ai fost de ajutor

2 răspunsuri:
| Elly555 a răspuns:

De regulă îţi spune acolo câte argumente trebuie să dai. big grin Aşa că, întâi scrii adaptarea definiţiei speciei la textul dat, şi câte argumente îţi cer. Evident, nu o să ţi le dea pe toate aşa că ar trebui să le alegi pe cele mai importante. De exemplu, doar nu o să scrii rezumatul şi caracterizarea o laşi, asta e mult mai importantă. big grin