| Rizer a întrebat:

Cel mai mare paianjen din lume, descoperit în Africa și Madagascar, este gigantic, spre deosebire de ceilalți paianjeni existeți: măsoară 12 centimetri lungime, iar pânza pe care o construiește are un diametru de până la un metru.
Paianjenul Nephila prezintă și o altă ciudățenie: femelele ating, de regulă, dimensiuni de patru ori mai mari decât masculii, iar cercetătorii pun acest fenomen pe seama faptului că femelele au fost afectate de gigantism, de-a lungul evoluției acestei specii.
Această nouă specie de paianjeni a fost descoperită de biologul Matjaz Kuntner și de Jonathan Coddington, de la Institutul din Washington.

16 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

De acord cu deel! Doamne nu suport insectele astea scarboase! Mai devreme un tantar urias acum un paianjen!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Îh, mi-s urâţi şi aia micuţi.

| ThePoet a răspuns:

Si care e intrebarea? Cu ce vrei sa te ajutam noi?

| Aicilef a răspuns:

Nu imi place astacrying

| deel a răspuns:

E ORIBIL putin spus! ii detest SI MIE SCARBA DE EI! de ce nu se descopera o noua specie de caini sau ursi koala? de ce trebuie' sa fie mereu insecte scarboase, otravitoare si urate?

| powergirl a răspuns:

Interesant imi place sa citesc despre ei dar sa ii vad in fata mea lesin mi-e o frica de ei de moarte si as vrea sa scap de frica asta dar nu reusesc
crying(

| Locaa a răspuns:

Imi dai si mie site`ul?:d sunt curioasa sa vad cum arata

| Zambet a răspuns:

Wooow!

| Daniela_3373 a răspuns:

Daca ne interesa ceva despre acesta paianjen dadeam un search pe google si gata.

| Query a răspuns:

Foarte interesant...eu una ador paianjenii...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si euil caut dar fara rezultat

| -'anonimaA'-anti-fundita- a răspuns:

Si care e intrebare? oricum interesanta chestia asta...

| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

Recent entolmologul Naskrecki sa "impedicat" de un imens paianjen Goliath Mancator de Pasari.
http://inbors.com/cel-mai-mare-paianjen/

| florin8808 a răspuns:

Ok chestia e ca nu e cel mai mare din lume, chestia e ca e cel mai mare din familia lui si e un specimen foarte rar presupus pe cale de disparitie, atinge 12 cm si 4 cm corpul http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8316720.stm, cei mai mari sunt acestia si ating 30cm goliath ca masa 170 grame, si Giant huntsman spider cele mai lungi picioare