| cocolino97 a întrebat:

Cine imi da semnificatia titlului la iarna de vasile alecsandri? funda

3 răspunsuri:
| 1DPinkpOint a răspuns:

.titlul reprezinta tema poeziei, mai exact anotimul descris de autor. big grin

| Flo41 a răspuns:

Titlul este format dintr-un substantiv care denumeste un anotimp care este descris in poezie

| burangabriela a răspuns:

Semnificatia titlului. Definit prin numele anotimpului stralucitor de alb, "Iarna", titlul sugereaza atat particularitatile ce compun tabloul ei maret si fastuos, precum si sentimentul de admiratie al poetului pentru noianul de ninsoare ce s-a asternut "pe ai tarii umeri dalbi".