| BCM a întrebat:

Cine imi poate o face o aplicatie practica la fizica?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu stiu la ce capitol vrei aplicatia, una simpla ar fi sa construiesti un plan inclinat, pe care sa lasi sa alunece un corp paralelipipedic.Prima data pe suprafata planului aplici smirghel, apoi pui o folie de plastic.Corpul va aluneca mai incet prima data, a doua oara cu viteza mai mare, demonstrezi astfel ca acceleratia este influentata de coeficientul de frecare.

| BCM explică (pentru Mihaela1964):

Sunt la capitolul termodinamica si imi trebuie o aplicatie in Microsoft word, dar daca imi puteti explica si aici imi va fi de folos. Asta este cerinta :
Prezentaţi o aplicaţie practică a fenomenelor studiate la «TERMODINAMICĂ».
Aceasta trebuie să cuprindă:
1)Denumirea aplicaţiei;
2)O schemă de principiu a aplicaţiei;
3)Rolul fiecărei părţi componente;
4)Funcţionarea sistemului;
5)Aspecte legate de costuri.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru BCM):

O aplicatie practica a principiilor termodinamicii este si centrala termica folosita si-n locuinte.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Central%C4%83_termic%C4%83_de_perete