| Dragos_Florin_Veve_1996 a întrebat:

Cine imi poate spune un site de unde as putea incepe sa invat despre Hacking, niste elemente de baza macar, m-ar interesa pe viitor o meserie in penetration testing sau vulnerability testing, iar pentru asta trebuie sa am informatii in domeniu Hacking. Multumesc anticipat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| BloxxDaButcher a răspuns:

Prima data iti trebuie un sistem de operare. Foloseste Kali Linux, gratis, puternic si cu o interfata usoara. Apoi incearca sa inveti comenzile de baza care sunt relativ banale, dupa care poti sa treci la penetrari, asta bineinteles cu ajutorul tutorialelor. O simpla cautare pe google cu "kali linux tutorials" te va lamuri. Succes.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Penetration testing sau vulnerability testing ce nume pompoase ai scos... zici ca le scoti de prin filmele americane.

Pune mana invata programare serioasa, descopera secretele sistemelor de operare, invata retelistica la mediul cel mai serios si dupa vreo 5-6 ani de experienta in domeniu asta ai sa vezi tu care e treaba cu hacking.

| Dragos_Florin_Veve_1996 explică (pentru suntserios):

Eu doar am vrut niste " elemente " in domeniul Hacking, dar de abia acum inteleg ca nu e asa usor laughing, imi trebuie cunostinte in domeniul PHP, C, C++, etc. Oricum, mi-ar placea foarte mult sa ajung sa cunosc toate astea si sa devin un programator macar la nivel de incepator apoi sa progresez treptat. Si da, laughing chiar par niste nume pompoase. De acum trebuie sa caut tutoriale pe net.