| AmyGrigoriu a întrebat:

Cine stie definitia la centru de greutate ( la fizica nu la matematica)? fundita happy...

Răspuns Câştigător
| Myyy3 a răspuns:

Punctul in care este concentrata toata masa corpului(gen buricul) se numeste centru de greutatebig grin

| harciog a răspuns (pentru Myyy3):

Documenteaza-te.Se afla exact la doua degete sub buric.

3 răspunsuri:
| StefStefStef a răspuns:

Centrul de greutate e intersecția celor trei mediane ale triunghiului.

Linia mijlocie este segmentul determinat de mijloacele a două laturi ale triunghiului. Lungimea acesteia este egală cu jumătate din lungimea laturii cu care este paralelă.

Ortocentrul, centrul de greutate și centrul cercului circumscris triunghiului sunt coliniare, formând dreapta lui Euler.

Centrul de greutate se află pe fiecare mediană se află la 2/3 de vârf și la 1/3 de bază.

Mai pe romanestehee hee
Daca ai orice figura geometrica plana si trasezi medianele gasesti centru de greutate...incerci cu un varf de creion sa vezi ca figura sta in echilibruwinking

| AmyGrigoriu explică (pentru StefStefStef):

Imi pare rau Stefan dar eu am cerut definitia la fizica nu la mate iar tu mi-ai dat-o pe cea de mate...