| Seba2013 a întrebat:

Cineva spune asa:
Mai retardatule, ce neocortex visezi? acum imi dau seama ca nu stii nici sa citesti. Ai auzit in viata ta de NEUROCORTEX?

Voi ati auzit de NEUROCORTEX, ca eu nu?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Neocortex este portiune din creier care filogenetic (in evolutie) este cea mai recenta si constituie la om cea mai mare parte a scoartei cerebrale.
Neurocortex nu exista. Probabil s-a gandit la neuronii din cortex.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DEX-ul se "laudă" doar cu neocortex... E mai modest. : ))

| Seba2013 explică (pentru floresdemayo):

Ai auzit tu pe undeva sa se spuna neurocortex?

| Seba2013 explică:

Omule esti chiar dus.
Nu exista neurocortex,, exista neocortex.
NEO, inseamna nou.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Din moment ce tu negi chiar si un material medical stiintific ce as mai putea adauga? Sezice asa:"Nu te certa cu prostul ca are mintea odihnita". Am sa procedez si eu ca atare. Te las in "plata domnului tau retardat".

| Seba2013 explică (pentru corbulalbrosu):

Stiinta acesta trebuie sa se bazeze pe dovezi.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Medicin%C4%83_bazat%C4%83_pe_dovezi

Chiar daca este stiinta, trebuie sa le ceri dovezile.
Intelegi diferenta?