| costy112 a întrebat:

Cite cosoane are cuvintul pix? sint de acord ca are 4 sunete.Am o contradictie cu o alta persoana.Astept un raspuns de la o persoana documentata.Multumesc

14 răspunsuri:
| nsudfnaoudnaso a răspuns:

Sunt 2 constoane funda? Da-mi funda.

| PinkyFlor a răspuns:

Buna!

Cuvantul pix are doua consoane care sunt p si x. "I" este vocala. Deci 2 consoane are.

Sper ca te-am ajutatkiss

| lumeamea a răspuns:

2 consoane!
funda?; x

| Lorena_9308 a răspuns:

2 consoane si o vocala

| Gizăz a răspuns:

Are o consoană: P. Vocalele în limba română sunt doar: a, e, i, o, u, ă, î/â. Restul sunt consoane iar X-ul e o excepție de la ambele pentru că această literă reprezintă de fapt două sunete: cs sau gz.

| Lucaci a răspuns:

In ce clasa esti tu? Cuvantul,, pix'' are 2 consoane ca sunetele sunt a, e, i, o, u si celelalte sunt consoane

| TrustMe a răspuns:

2 consoane, o vocala, 4 sunete

| LolaXLillyNuSpuneNimik a răspuns:

Are doua consoane si 4 sunete big grin si o vocala

| George1510 a răspuns:

Banuiesc ca vrei sa intrebi cate consoane are... cuvantul are 3 litere dintre care o vocala (i) si doua consoane(p, x)

| TotalDamage a răspuns:

2 consoane.

| lolli_4147 a răspuns:

Prin transcrierea fonetica a literei "x" rezulta sunetele "cs", de acord.
Dar in alfabetul limbii romane, litera "x" este considerata ea insasi o consoana si numai una. Deci cuvantul "pix" are doua consoane.

| Gizăz a răspuns:

@lolli: Te contrazic. X în limba română nu e nici consoană nici vocală ci doar o asociere de două perechi de sunete; astea-s chestii pe care le-nveți în clasa a două. Nu-mi vine să cred că habar nu a avut nimeni!
Dă un Google Search să te convingi că am dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Спинесхиверс
Pune mana si invata limba romana.
x este consoana.

| lolli_4147 a răspuns:

Спинесхиверс am facut cum ai spus si am dat un search pe google.Nu am gasit exact ce cautam, dar am gasit asta:"In afara literelor "Q", "W" si "Y" care nu sunt specifice limbii romane, cea mai rara consoana in cuvintele limbii romane este "X", urmata de "J". " Poti cauta si tu la urmatoarea adresa:http://www.util21.ro/util21/curiozitati-stiati-ca-24.htm. Este undeva spre sfaritul articolului, ultima bulina. Costi, asculta-ne! Cuvantul "pix" are doua consoane,"p" si "x".