| Roxanaaaaaa a întrebat:

Credeți ca luni la bac va mai pica poezia? Eu ma astept la comedie sau un roman! Sunt foarte speriata

29 răspunsuri:
| SunShine a răspuns:

De ce am impresia ca va pica poezie ca la simulare a picat roman thinking

| SunShine a răspuns:

Am spus eu :d

| Crisu a răspuns:

Daca e sa pice poezie, sigur nu mai pica Eminescu. Bine este sa le ai pregatite pe toate si sa fii pregatita pentru orice. N-ai de ce sa-ti faci griji, nu-ti ia nimeni gatul. Nici nu e asa de greu la romana, parerea mea.
Eu iti urez bafta si note cat mai mari! :*

Răspuns utilizator avertizat
| Crisu a răspuns (pentru Gass93sv):

Nu e neaparat asa. Depinde si de ce-l ce corecteaza. Nu toti profesorii se axeaza pe ceea ce ai spus tu mai sus. Sunt si d-astia, intr-adevarat, dar nu au toti acest mod de a puncta.
Si mi se pare normal sa scrii cu, cuvintele tale. La romana nu se invata, practic... Citesti comentariile si eseurile si le reformulezi cu propriile cuvinte. Eu, cel putin, asa am facut mereu.

Răspuns utilizator avertizat
| Crisu a răspuns (pentru Gass93sv):

Serios? Eu chiar n-am vazut in viata mea o varianta de bac si habar nu aveam ce cuprinde prima parte. Bine ca ai fost tu aici ca sa ma luminezi laughing
Acolo tine de cat ai invatat pe partea gramaticala... nu cred ca inainte de bac te apuci sa repeti toata gramatica din 5-8. Zic si eu. Pe alea le retii din exercitii, se repeta de multe ori.
Eu cand am vorbit mai sus, m-am referit strict la sub 3 straight face
Restul se retin prin exercitiu. happy Nu te mai comporta de ca si cum ai fi singurul care are habar despre bac.

| Crisu a răspuns (pentru Gass93sv):

Ar trebui sa intelegi ca ma refeream strict la sub 3, nu la sub 1...

Răspuns utilizator avertizat
| Crisu a răspuns (pentru Gass93sv):

De ce sau pe ce as putea fi invidioasa? Serios... Da-le un reper lor, nu-mi explica mie in ce consta subiectul. Si cred ca stie si ea in ce consta si ce se cere. N-am spus ca te dai mare, am spus ca te comporti ca singurul om care are habar in ce consta bac-ul, e o diferenta. Incerci sa te dai superior. Si multumesc pentru libertate. Mersi ca-mi dai voie sa cred ce vreau, oricum asta as fi facut.
Acum, fa-mi o favoare si nu-mi mai explica mie in ce constau cele 3 sub. Daca vrei sa ajuti pe cineva, cauta si ajut-o pe tipa care a pus intrebarea. O seara buna! happy

| IulianaRC a răspuns:

Si eu ma intreb ce va pica...totusi cred ca se va da basmul sau una din nuvele.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca esti speriata inseamna ca nu ai invatat. Daca stapanesti foarte bine toate subiectele nu ai de ce sa te temi, ca nu-ti da nimic din ce nu s-a predat la scoala.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAnonym a răspuns:

Va pica un roman.

| Roxanaaaaaa explică (pentru MrAnonym):

Ce roman

| MrAnonym a răspuns (pentru Roxanaaaaaa):

De unde am putea sti noi ce va fi la BAC?

| Roxanaaaaaa explică (pentru MrAnonym):

Pai păreai foarte sigur cand ai spus "va pica un roman"

Răspuns utilizator avertizat
| Tudor_Daniel_1993 a răspuns:

Daca ai fi invatat nu erai absolut deloc speriata... mi se pare foarte grav sa-ti fie frica de propria ta origine! sad

Răspuns utilizator avertizat
| radu1993 a răspuns:

Daca inveti nu ai de ce sa-ti fie frica

| Florynutzu_Floryneel_1997 a răspuns:

Nu pica poezia... Pica roman sau nuvela!

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns (pentru Florynutzu_Floryneel_1997):

Spune-mi si mie, te rog, sursa de unde ai obtinut aceasta informatie!

| Roxanaaaaaa explică (pentru Florynutzu_Floryneel_1997):

De unde stii asta? Ce roman si ce nuvela?