| Cristinica80 a întrebat:

Credeti ca literatura universala ar trebui introdusa in scoli si licee? Aduceti-mi cateva argumente va rog! Cel mai convingator raspuns primeste funda!

3 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Literatura universala se face la profil filologie.
Cel putin pe vremea mea se facea. Bacalaureatul l-am dat la literatura universala.

| MisFit20 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......multumesc/

Uita-te aici, mi-e lene sa mai explic o data.

| belabel1 a răspuns:

Da,adica eu am citit mai multe carti din literatura universala decat din cea romana.acum depinde,eu am citit un anumit gen de carti(crima, mister, horror) si mi-au placut, dar ai vazut ca petru scoala nu se aleg decat cateva opere specifice, care au o semnificatie anume pentru literatura sau popor.