| Sonyaaynos a întrebat:

Cum a fost subiectul de la romana la bac?
Impresii,dezbaterea subiectelor, orice nemultumire pe care o aveti comentati-o aici! Puup si

12 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Am si eu o intrebare.Eu am ales,,Floare albastra" si in eseu am vorbit de tema,motiv dominant, figuri de stil, dar de abia la sfarsit am zis ca prin aceste teme, motive, etc poezia se poate considera poem romantic.Se considera ca am incadrat intr-un curent literar sau trebuia sa spun de la inceput?

| Dumnezău a răspuns:

Nu sunt in clasa a XII-a,dar am facut si eu rost de subiecte de la niste prieteni,iar subiectele mi s-au parut ridicol de usoare,pentru nivelul la care se presupune ca sunt cei de a XII-a. Cele doua eseuri au fost o gluma,mai ales cel cu privire la tema si motivele ce le foloseste "marele luceafar al poeziei" Eminescu intr-o poezie de-a sa. Terminand de curand a X-a, unde se fac doua poezii de Eminescu si se iau la puricat bine de tot, pana nu ramane nimic nedezgropat, daca stii sa te ocupi de opera, cred ca si eu puteam sa fac la perfectie subiectul 3.La subiectul 2, mai aberam putin si cred ca luam din 30, vreo 27-28.Si tipii de la care am luat subiectele vor scoate rezultate destul de bune, unul chiar a zis ca daca nu scoate 9 e idiot.Per total, usoare. Oricine nu e cretin poate sa ia peste 7 la romana, cu lejeritate.De nemultumiri...mie mi se pare ca din an, subiectele devin din ce in ce mai usoare si abordabile. Poate trece cineva pe aici sa ma lamureasca, cu privire la dificultatea subiectelor de la an la an.In rest, cred ca cine nu promoveaza la examenul asta chiar nu are nimic in cap, e facut in asa fel, incat sa promovezi. Daca nu esti trepanat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea de om simplu e că trebuie să fii cel puțin retardat să nu iei peste 7 la română, la BAC. Indiferent ce subiecte îți pică, cu structura actuală.
Ce m-am bucurat când am aflat că a picat poezie, că toată lumea neglijează operele lirice, aș fi vrut să fiu acolo, să le văd mutrele.rolling on the floor Dar, totuși, e Eminescu, vere! Dacă nu ești capabil a umple 2 pagini despre Luceafărul, nu meriți să promovezi BAC-ul.

@Dumnezău, ești nebun, omule? 28 de puncte la subiectul II? Păi aia e cea mai ușoară parte din tot BAC-ul, din toate probele, adunate. Iei lejer 30 de puncte, îți trebuie doar un pic de coerență și papagal.

| alexandra1993 a răspuns:

Din perspectiva mea, care am invatat aproape zilnic, subiectele au fost foarte simple. Cele 9 cerinte de la subiectul 1 iti dadeau rezolvarea mura in gura in text, trebuia doar atentie. Textul argumentativ de la subiectul al doilea a fost chiar banal: "Calitatile umane" nu cred sa fie o tema dificila intrucat nu exista om fara calitati, deci toti ar trebui sa stie sa vorbeasca despre calitatile pe care le au! Subiectul al treilea a fost exact ceea ce imi doream :poem eminescian! Nu ar trebui sa existe in lumea asta elev care sa dea bacul la limba si literatura romana care sa nu-si fi invatat macar un poem eminescian.Deci, subiectul al treilea a fost accesibil pentru toata lumea, in opinia mea, bineinteles!

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru alexandra1993):

Eu am scris poezia Oda in metru antic! dar am gresit anul aparitiei si volumul in care a fost publicat.Crezi ca ma va depuncta? sper sa imi ia in considerare poezia.Voi ce poezii ati ales?

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru alexandra1993):

Eu am scris poezia Oda in metru antic! dar am gresit anul aparitiei si volumul in care a fost publicat.Crezi ca ma va depuncta? sper sa imi ia in considerare poezia.Voi ce poezii ati ales? credeti ca am facut alegerea potrivita cand am ales aceasta poezie?

| alexandra1993 a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Nu te depuncteaza pentru asa ceva! Te va depuncta doar daca nu ai cuprins in eseu reperele pe care ni le dadeau acolo.
Eu am ales "Luceafarul" si cred ca m-am descurcat destul de bine. Concluzia eseului meu este cam ambigua, dar sper sa-mi acorde punctajul. In rest cred ca e bine.

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru alexandra1993):

Bafta :*:*.la ce mai dai bacul?

| alexandra1993 a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

La istorie si la geografie

| Ichigo a răspuns:

Am asa o intrebare, daca la 3, am scris doar un rezumat asa din amintiri la Luceafarul, imi dau macar acele 14 puncte pentru redactare? ar putea din 16 puncte sa imi dea 5 pentru continut, ca totusi nu am scris prostii...

| AdelinaC a răspuns (pentru Ichigo):

Daca ai minim 2 pagini iti da punctaj pentru redactare, altfel nu.

,, Multumesc" ca mi-ati raspuns la intrebarea mea.Asa o sa fac si eu de acumwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdelinaC):

Se ia în considerare. Normal ar fi să se puncteze chiar și fără să mai menționezi, că venea ca o concluzie subînțeleasă, demonstrația fiind făcută, dar cu ăștia nu te joci, că nu știi niciodată. Dar o să fii punctată fără discuție.
Hai, gata, nu mai fi ofticoasă, ți-am răspuns, vezi?laughing