| gtaandrei a întrebat:

Cum aș putea să fac diferenta dintre o propoziție subiectivă de una predicativă.extongueărea/ca ploua./...Ce este? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Eva400 a răspuns:

Parea ca ploua este un subiectiva.propozitiile subiective se inteoduc adesea prin verbe precum:parea, se spune, se crede etc...prin verbul trebuie, prin adverbele posibil, probabil, impisibil...dar si locutiunile adverbiale cu neputinta, cu siguranta etc...
Ca sa iti dai seama cand o subordonata e subiectiva te uiti in prop principala si daca se regasesc verbele scrise mai sus e clar subiectiva.dar ca sa fii mai sigura poti pune intrebarea pentru subiect(cine?) propozitiei principala:cine parea? ca ploua.desi ai fi tentata sa pui intrebarea ce parea? este gresit...pt ca dupa cum stii orice propozitie trebuie sa aiba un subiect, asadar propaozitia principala "parea" n.are subiect deci subiectul ei va fi prop aubordonata "ca ploua", iar cea predicativa raspunde la "ce face?". sper ca te.am ajutat!

| gtaandrei explică (pentru Eva400):

Mersi mult

| gtaandrei explică (pentru Eva400):

Mersi mult!