| AcoloUndeViselePleaca a întrebat:

Cum actionezi cand esti cu cineva drag (Prietena,Amica,Amici,Mama, Tata) si cineva se ia de tine/el/ea?

13 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Să zicem că sunt pe stradă cu o bună prietenă. O persoană necunoscută se apropie de noi nervoasă, murmurând tot felul de înjurături. Dă peste noi, și înfuriindu-se mai tare, începe să ne adreseze tot felul de jigniri.
Trecem peste, nu-l băgăm în seamă, însă tipul/ tipa nu vrea să se lase. Se ajunge totuși la scandal. Fără a comenta, sau a face ceva ieșit din comun, sun la poliție.
Asta aș face! Cu siguranță, poliția ar remedia situația!

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru positivity):

Sincer sa fiu imi pare rau de fete pentru ca sunt firave si nu au aparare...e chiar trista situatia. daca as fi dumnezeu, primul lucru care l-as face ar fi sa dau si femeilor niste putere! (nu sa-si bata iubitii laughing ), in momentul cand cineva are ceva cu tine, politia nu te poate ajuta din pacate...

| positivity a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Și dacă nu poliția m-ar putea ajuta, atunci cine?
Singură nu-mi pot face dreptate!

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru positivity):

Ai dreptate...nu e dreptate, nu e drept ca oamenii nu alt lucru de facut decat sa rezolve lucrurile prin violenta, nu e drept ca in cazul asta nu suntem luati in seama de politie, pentru ei esti doar una/unul din cei 10000000 de tipi agresati, nimic interesant pentru ei!

| SiLaS a răspuns:

Daca vezi ca persoana respectiva are probleme mintale, nu o baga in seama! Daca vezi ca nu inceteaza, incearca sa pleci din locul respectiv astfel nu cred ca se va obosi sa va urmareasca! Daca acea persoana este normala incearca sa porti o discutie cu el/ea dar sa nu ridici tonul pentru ca se va simti amenintat si poate va reactiona urat! Incearca sa aflii motivul pentru care se ia de voi! Daca nu coopereaza incearca sa pleci ca in cazul precedent! Daca va urmareste du-te intr-un loc populat! Acolo nu va mai putea sa va agreseze! Iar in cel mai rau caz, daca va va ataca, iar daca tu esti baiat poti sa ii dai 2 bucati si sa pleci! Poate te-am ajutat! Daca nu, spune ce nu ai inteles, poate o sa te ajut mai binewinking

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru SiLaS):

Esti cu prietena ta, si individu vine si incearca sa puna mana pe iubita ta zicand ca de acum e prietena lui, tu incerci sa il calmezi "stai omule cum adica, ia mana, unde te crezi, calmeaza-te si discutam " iar in capu` lui e "cacatu asta ma impedica sa fac ce vreau", el fiind foarte aproape de tine, tu incercand sa-l calmezi si nelasandul sa se apropie, el poate sa porneasca o lovitura rapida in NUTS, Burta, Fata si in urmatoarea secunda te trezesti pe jos si probabil nu mai ai ce face.

| SiLaS a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

In momentul cand se apropie de tine(dupa ce discuti cu el) lupta deja a ineput. Atunci nu mai au loc discutiile si doar lupta!

| Ceriik a răspuns:

Cel mai bine nu reactionezi, adica nu bagi in seama parerea mea.

| xtembix a răspuns:

Cu calm, incerc sa-i impiedic sa nu se bata, sau ceva de genu.

| AcoloUndeViselePleaca explică:

Te dai la o parte si-l lasi pe tip sa iti agreseze prietena, in timp ce te uiti daca se descurca bine?

| NoisyDream a răspuns:

Incerc sa il calmez pe respectivul individ si daca nu merge atunci recurg si eu la violenta verbala si daca e cazul si fizica si daca nu razbesc singur imi sun si niste tovarasi sa vina sa ma ajute sa ii bagam mintiile in cap big grin

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru NoisyDream):

Daca e un necunoscut prietenii nu or sa te poata ajuta si depinde de ce poti tu pe moment, daca incerci sa-l calmezi ii dai ocazia sa-ti dea una fara sa te astepti, parerea mea e ca daca esti intr-un alt oras, si vine unu cu d-astea, il pui jos si pleci!

| MrFilip a răspuns:

Ai fwti una-n gura? nu stiu, zic si eu...