| Furti a întrebat:

Cum aflu numarul de electroni de pe ultimul strat? spre exemplu la Cl (Clor).

Răspuns Câştigător
| kenny_2797 a răspuns:

Pe ultimul start sunt 7 electroni la clor, fundita?batting eyelashes

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| kenny_2797 a răspuns:

Pai din cate stiu eu se afla in functie de valenta, clorul este in grupa a7-a,da el are valenta 1, 3, 5,7.de obicei clorul are valenta 1.
winking

| Furti explică (pentru kenny_2797):

Deci numarul de electronide pe ultimul strat ca sa inteleg este 7? Sau 1?

| kenny_2797 a răspuns (pentru Furti):

Pe ultimul start sunt 7 electroni la clor, fundita?batting eyelashes

| kenny_2797 a răspuns:

E 7 fiindca se repartizeaza pe primul strat 2 electroni, pe al doilea 8 electroni, iar pe ultimul 7 electroni, Z=17 la clor, de aici faci repartitia pe straturile electonice, baftawinking

| Blindu_Emilia_1998 a răspuns:

Vreau si eu raspunsul Mg-z=12 zice stabiliti grupei al perioadei si asezati electroni, protoni de pe ultimul strat.