| Alex_Cozac_1995 a întrebat:

Cum calculez 1/63 fara calculator?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E o impartire care se termina in 0, 01. In mod normal se face prin calculator numai la scoala va zice sa va straduiti.

| Gabrielle16 a răspuns:

Pai 63 se cuprinde in 1 de 0 ori. Pui 0 sub 1, scazi si ramane 1, apoi pui virgula la cat si zero la rest. Mai departe vei avea la rest 10, iar 63 se cuprinde in 10 de 0 ori, deci pui 0 la cat si din nou 0 la la restul 10. Obtii 100, 63 se cuprinde in 100 odata.Il scazi pe 63 din 100 si asa mai departe big grin Mie mi-a dat 0, 015. sper ca am explicat bine laughingstraight face

| al9264 a răspuns:

Cu calculatorul...

| alexutzu938 a răspuns:

Dupa ce pui = scrii: 0, ... si la 1 pui atatea zerouri cat are impartitorul si calculezi eu sunt a 7-a si sunt bun la impartiri