| razvan131997 a întrebat:

Cum credeti ca as putea invata engleza? Stiu intr-o oarecare masura, dar nu in masura in care pot intelege un text in totalitate. Voi cum ati procedat? Nu stiu sa conjug verbe si nu inteleg prescurtarile. Aveti vreo idee?

Răspuns Câştigător
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Vocabularul mi l-am format prin jocuri, citit și traduceri. La traduceri, am tradus textul subtitrării unor animații, din engleză-n română. Am fost nevoit unde nu înțeleg, să caut cuvântul bineînțeles astfel că mi le-am însușit cu timpul.
Pentru gramatică îți recomand să înveți de pe site-urile speciale care au lecții și exerciții de gramtică. Ar fi bine să știi în primul rând Prezent Simplu, Prezent Continuu, Trecut Simplu, Viitor Simplu, Prezent Perfect Simplu, Viitorul Apropiat.
Sunt mai multe timpuri, 13 în total ca număr, dar celelalte le înveți după acestea în ordinea asta. Ordinea e în fucție de care timp e mai uzual.
De exemplu, la prezent simplu, majoritatea verbelor își păstrează forma infinitivului scurt(ex: I come, you come, he/she/it comes, we come, you come, they come), dar doar la persoana a 3-a se adaugă acel "s". La negativ și interogativ acel "s" este atribui lui "do"(I don't come/He doesn't come//Do I come?/Does he come?). Ce face acel "do" acolo? Cu el se formează interogativul și negativul, exact în forma aceea. Se poate folosii și la afirmativ(I do come, He does come) dar mai rar și doar când vrei să subliniezi ceva cu tărie.
Sunt multe de spus, dar se rețin pe parcurs ușor.

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cumpara din librarii o carte de tipul ''Engleza pentru profesor'' care are si CD audio anexat.Eu asa invat engleza.E foarte folositoare..sunt lectii structurate, capitole bine puse la punct, exercitii, texte.iar cd-ul audio este cu pronuntia lectiilor.Nu este scumpa. Undeva intre 25-35 de lei dar sunt mai multe carti depinde de editura, autor.
Uite un exemplu:

http://www.libris.ro/......23892.html
Vezi ca mai sunt carti de genul pe site sau in alta parte, in alta librarie online sau offline.
Cel putin pe mine ma ajuta sa inteleg engleza la nivel destul de ok.
Desigur mai poti face cursuri de engleza pe la centre dar costa mai multi bani.Insa poti invata din carti de acest tip de mai sus iar cd-ul ajuta foarte mult sa vezi pronuntia, sa intelegi etc.
Acum e doar o sugestie.O parere.
Succes