| PentruCaAutomobile a întrebat:

Cum credeti ca vor fi mediile de admitere la liceu? Mai mari sau mai mici anul acesta? Notele la evaluarea nationala sunt destul de mari anul acesta, si cum conteaza 75% probabil mediile vor fi mai mari. Am media de admitere cu 0.20 puncte mai mare decat liceul, profilul la care vreau sa intru. Credeti ca voi intra?

4 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Cum sa fie mai mari? E logic ca vor scadea cu 20-30 de sutimi pentru ca anul trecut au fost note mult mai mari si acum conteaza doar 25% media 5-8(care ii ridica pe multi)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, va fi o scădere la unele licee/profile, media va scădea cu maxim 0, 5-1 p : deci la un liceu la care s-a intrat cu 8.90, e posibil ca să se intre cu 8.50 - minim 7.90 happy

Deci, cred că ai şanse de a fi admis/ă la acel liceu!

Toate cele bune.

| Virgillius a răspuns:

Salutari, colegule. Si eu ma aflu in aceeasi situatie ca si tine in acest moment. Opinia multora dintre profesorii mei este urmatoarea: Avand in vedere ca in anii de debut ai evalutarii nationale se mergea pe o cu totul alta formula: 75% media 5-8 si 25% evaluare nationala( Care se numea Teza nationala), notele de admitere fiind astronomice in acea perioada, acum va fi cu totul pe invers, mediile fiind mai mici, deoarece nu se mai pot "Umfla" mediile de admitere cu o medie 5-8 perfecta, pe cand copilul este mai slab. O sa intri in acel liceu cu siguratanta.

| analavinia a răspuns:

Da, vei intra. toate mediile vor scadea cu 0.50-1 punc