| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e admiterea de obicei la Facultatile de Litere din tara? Un exemplu?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

La Litere in Iasi (la Universitatea "Alexandru Ioan Cuza"), admiterea se face pe baza de concurs de dosare, contand media de la BAC 100%.
Asa a fost in ultimii ani, inclusiv anul trecut, asa se anunta si pentru anul in curs, e destul de probabil sa fie asa si in 201, cand vei da tu BAC-ul si te vei inscribe la facultate.
Ce-ti spun eu e foarte sigur, si eu sunt absolventa a acestei Facultati (in promotia 2005, insa) si am o prietena si fosta colega de grupa, lector universitar la catedra de LIteratura romana si membra in comisia de admitere pentru studii de licenta si discut mereu cu ea, cand ne intalnim, despre situatia de la aceasta facultate, materii, structura, admitere etc, sa vad ce si cum s-a mai modificat de cand am terminat eu.

2 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

La fel ca la jobul de dupa: inexistent.

| AvalohAlyn explică (pentru kurinkita):

Cu Litere se mai gaseste job.Asa ca opreste-te din comentat.