| bleakk a întrebat:

Cum e cu placerea si materia (disciplina de la scoala). Cum pot sa zic eu ca nu imi place matematica,daca eu nu stiu matematica!? Nu este o prejudecata adusa acestei materii? Spre exemplu, eu ma ambitionez si invat matematica si ajuns sa o stapanesc nu e normal sa imi placa intr-un final odata ce o stiu si o inteleg? Cum ar fi sa stii matematica bine-bine dar paradoxal sa nu iti placa?
PS:m-am referit la matematica deoarece aceasta este cea mai desconsiderata in randul adolescentilor.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Este o vorbă: în viață mai facem și ce nu ne place. Eu pot învăța matematica. Chiar pot. Dar pot fie să o tocesc toată și tot să o urăsc, sau pot să încerc să o înțeleg, să îi aflu frumusețea (de care am auzit la alții, dar pe care îh, eu nu o văd) și să îmi placă. Una e să fii bun la ceva și alta să îți placă acel lucru. Nu ai auzit de copii obligați să învețe anumite instrumente?
Centrul plăcerii în creier nu e același cu centrul abilităților matematice.

| bleakk explică (pentru valentingb):

Cam aici am vrut sa ajung.Adica daca sunt bun la geografie, ce sanse sunt sa nu imi placa? Dau un exemplu, tu din 10 persoane buni la geografie, sa zicem, cati crezi ca si indragesc aceasta? Eu zica ca 9, 10/10.Cum sa fii bun la ceva si sa nu iti placa.

| valentingb a răspuns (pentru bleakk):

În general oamenii tind către ceea ce le place. Nu pot să îți spun statistic câți oameni, copii, învață pentru note sau pentru că așa le este impus. Cert este că unii asta fac. Succes!

| bleakk explică (pentru valentingb):

Multumesc mult pentru sfaturi.Pot vedea o experienta in vorbele pe care le ai.

5 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Poate sa nu-ti placa o materie desi o intelegi si invers. Poti sa inveti matematica, sa o intelegi si sa o urasti si mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In viata trebuie sa stii matematica deoarece niciodata nu stii ce poti ajunge si cand vei putea avea nevoie de ea.

In medicina nu iti trebuie matematica, dar in Contabilitate, statistici, politica, industrie, inginerie, iti va folosi mai mult decat crezi.

Sau cel putin sa ajungi sa devii ce iti doresti in viata, vei avea materii si in facultate bazate pe matematica. Sunt niste lucruri elementare care le vei invata si care te va ajuta in jobul dorit de tine in viata ta.

O zi buna happy