| teo45pis a întrebat:

Cum este viata plantelor si a animalelor in timpul iernii?

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Protecti animalelor si a plantelor viata ciorilor
Oaia
Se gaseste aproape in toate regiunile de pe Glob, indiferent de clima, exceptie facand totusi Antarctica. Cele mai multe exemplare se afla in Australia.

Lemingii nu mai apuca primavara
Populatia lemingilor din Norvegia scade dramatic, au constatat oamenii de stiinta. Odata cu iernile mai putin geroase, zapada nu mai este suficient de solida pentru a adaposti lemingii pe timpul iernii

Cainii iubesc zapada
Animalele noastre de casa necesita in special in timpul iernii o ingrijire deosebita. Miscarea in aer liber nu strica niciodata, dar la fel ca noi oamenii, animalele sunt mai sensibile si predispus

Maimuta aurie cu nasul carn (Rhinopithecus roxellana)
Specia Rhinopithecus roxellana face parte din familia Cercopithecidae, genul Rhinopithecus si cuprinde un grup de maimute apartinand Lumii vechi, care traiesc in Asia, cu precadere in zona

Dalmatianul
Desi la origini, Dalmatianul era destinat in exclusivitate vanatorii, admiratia exagerata a englezilor pentru calitatile, dar mai ales pentru aspectul sau deosebit il transforma in caine de

Melcul, animal de casa
Putini s-au gandit ca un melc poate deveni un simpatic animal de casa. Lucrurile se schimba insa cand e vorba de Uriasul African. Acestia sunt melci de mari dimensiuni, apartinand genului Achatina. Cele mai intalnite speciile de

Fluturele monarh - Danaus plexippus
luturii monarhi fac parte din familia Nymphalidae, subfamilia Danainae. Reprezinta, probabil, cea mai cunoscuta specie de fluturi in America de Nord. Incepand din secolul al XIX - lea

Castorul, animal nocturn
Aceste animale sunt in principal nocturne si, desi nici unul nu hiberneaza, adesea devin mai putin active pe timpul iernii.

Corydoras
Corydoras paleatus este specia cea mai reprezentativa a familiei Callichthydae, un peste pasnic, ovulipar. Prefera apa fara saruri de calciu si cu o temperatura de 22/25 grade Celsius

Poneiul de Shetland
Grupul poneilor din Anglia constituie un grup de rase primitive, formate in mod natural, fara interventia omului. Miscorarea taliei a fost cauzata, se pare, de conditiile de trai si de mediu

Ursul negru asiatic
Ursii negri asiatici sunt rude apropiate cu ursii negrii nord-americani. Sunt numiti si ursii lunii datorita semnului in forma de semiluna de pe piept.

Capra neagra (Rupicapra rupicapra)
Zvelta si agila, capra neagra se apropie in structura scheletului de oaie si de capra obisnuita. Cu o greutate de 40-45 de kg., o lungine de 110-140 cm. si o inaltime la greaban de 75 cm

Ham din pielea unui mamut
O curea din pielea unui mamut este utilizata cu succes, de cativa ani, pentru ham de un crescator de reni din nordul Rusiei. Informatiile privind descoperirea unicat n-au fost furnizate imediat

Leopardul persan (Panthera pardus saxicolor)
Dintre cele opt specii de leopard cunoscute in lume, rarul leopard persan este cel mai mare. In timp ce dimensiunea acestuia variaza considerabil de la o zona geografica la alta

Pinguinul Pufin (Fratercula arctica)
Este una dintre cele mai iubite si usor de recunoscut pasari din lume. Fratercula arctica sau Pufinul comun, asa cum mai este cunoscut, este singura specie de pasari de mare nordice care

Eveniment de adoptii, in acest weekend la Brasov
In zilele de 2-3 septembrie, la Carrefour Brasov are loc un nou eveniment de adoptii dedicat animalelor fara stapan, organizat de asociatia Daisy Hope.

Tusea si bronsita la cai
Atata in sezonul rece cat si primavara, vara sau toamna exista pericolul de imbolnavire la cai. Acestia sufera de tuse acuta, bronsita sau boli ale aparatului respirator. Una din cauzele

Vulturul de mare revine in Anglia dupa 200 de ani
Un vultur de mare a fost vazut in libertate pentru prima oara dupa 200 de ani in Anglia. Exemplarul face parte dintr-un grup de 15 pasari eliberate in Fife, Scotia anul trecut in cadrul unui program

Inmultirea Liliecilor
Perioadele de gestatie la lilieci sunt relativ lungi, fiind cuprinse între 44 de zile si 8 luni la diferite specii

Pinguinii imperiali
Aptenodytes forsteri reprezinta cea mai mare specie a pinguinilor. Acestia depun si clocesc iarna oua de 120 cm pe tarmurile Antarcticii. Alaturi de pinguinii Adelie sunt pasarile

Nutria (Myocastor coypus)
Cunoscuta si sub denumirile de castor de Chille, sobolan de America Latina sau biber de balta, nutria face parte din familia Myocastoriadae si isi gaseste originea in America de Sud

Foarte cald in zona arctica
Temperaturile de toamna au atins un nivel-record in zona arctica, fiind mai ridicate cu 5 grade Celsius decat media, arata un raport al organizatiei americane National Oceanic and Atmospheric

Gasca de mare (Morus bassanus)
Morus bassanus este o pasare de apa, cea mai mare din randul speciilor care apartin familiei Sulidae. Exemplarele au gatul lung, aripile inguste si lungi, cu o deshidere de aproximativ 180 cm

Rolul si protectia padurii. Stiati ca?
Padurea produce oxigen si consuma dioxid de carbon. 2/3 din oxigenul planetei, consumat de lumea vie, de industrie sau autovehicule, este furnizat atmosferei de catre arbori si arbusti

Albinele
Dintre toate insectele, albinele sunt printre putinele despre care s-ar putea spune ca au fost domesticite si de pe urma carora omul trage foloase insemnate. Aceste vietati harnice, care traiesc in comunitati bine organizate, sunt cunoscute inca din an

Viata secreta a pinguinilor iese la lumina
Indragiti de o lume intreaga si faimosi pentru umbletul comic de pe sol, pinguinii duc o viata nestiuta de nimeni in largul marii, uneori petrecand luni intregi pe ocean inainte de a se intoarce in habitatul

Atentie la capuse!
Hranindu-se cu sangele nostru si al animalelor, capusele irita pielea, dar mai ales transmit boli. Aceste insecte au nevoie de sange ca sa se dezvolte. Daca un adult paraziteaza animalul, se hraneste din sange acestuia si apoi se lasa sa cada in mediu i

"Oamenii" si protectia animalelor...
In randurile de mai jos, veti avea de-a face cu o intamplare reala. De care ne lovim zi de zi, pe care o observam, dar de cele mai multe ori, o ignoram, prea cuprinsi de egosimul care ne caracterizeaza specia. Fara sa ne dam seama ca, asa cum si noi avem

Iepurele de Patagonia (Dolichotis patagonum)
Iepurii au facut, in trecut, parte din ordinul Rodentia, alaturi de rozatoare, apropiindu-se foarte mult de acestea prin felul de viata si prin hrana. Cercetatorii Tullberg (1899) si Gidley (1912) au fost

Albinismul - lumea alba a animalelor
Albinismul, intalnit si la oameni, reprezinta o afectiune ereditara, care este datorata absentei melaninei, pigmentul care ofera culoare pielii, parului si ochilor. Acesta este

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

1) Biogazul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata dintre cele mai vechi de pe Terra, bacteriile matanogene au fost incluse in regnul Archaebacteria. Metanul este componenta care confera valoar
2) Plante carnivore
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata variate. Mecanismele de capturare a hranei sunt diferite, deosebindu-se 5 tipuri: capcana urcior, capcana plesnitoare, capcana adeziva, capca
3) Enzimele
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata animalelor si a plantelor jucat de aceste reactii. In anul 1940,cercetatorul american Edward Howell a facut, in acelasi domeniu, o si mai mare
4) Marimea si decaderea dinozaurilor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata insectelor, păinajenilor, si altor nevertebrate olibelula primitivă Meganeura avea o lungime a aripilor de 70 de cm; ea se hră
5) Nutritia minerala a plantelor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata. Aceste plante se numesc heterotrofe. Elementele chimice, din nutritia plantelor cu substante anorganice sau cu substante organice, devin elemente de constitutie ale unor substante care particip
6) Nutritia
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata plantei. Una din cele mai originale plante ierbacee, Sarcodes sarguinea, numita si planta zapezilor, este intalnita in padurile californiene si are aspectul sparanghelului. Florile rosii carnoa
7) Bacterii, drojdii si mucegaiuri
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata plantei. Una din cele mai originale plante ierbacee, Sarcodes sarguinea, numita si planta zapezilor, este intalnita in padurile californiene si are aspectul sparanghelului. Florile rosii carnoa
8) Evolutia animalelor pe terra
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata care au existat în acea vreme, deoarece animalele având plasticitate adaptativa, au receptionat toate transformarile geologice si climatologice. &nb
9) Evolutia plantelor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata vegetala au fost plantele marine si toate plantele diverse de uscat care transforma gradinile noastre si peisajele de la tara în privelisti placute si fac parte
10) Mutualismul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata au facut din frunze adevarate organe digestive la plantele carnivore. Capcanele sub forma de urne (Nepenthes), saculeti (Utricularia), foaie de carte (Pinguicula alpina), peri cu bobite straluci
11) Plantele si oamenii. ecologia. regnul vegetal
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata plantei,fiind implicat in transport,absortie si excretie.Peretele celular al plantei este compus din celuloza(formata din molecule de glucoza)este cea mai importanta.Moleculele de celuloza sunt
12) Fosforul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata de zi cu zi -rol fiziologic: Fosforul alb, fiind solubil in grasimi, este foarte otravitor. Avand afinitate mare pentru oxigen determi
13) Poluarea si depoluarea
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata animalelor si plantelor. Apele reziduale contin de asemenea produse industriale toxice, cum sunt plumbul si mercurul. De asemanea ingrasaminte
14) Importanta proteinelor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata au aparut pe pamant. Originea codului genetic, a fost acceptata de cercetatori ca fiind foarte apropiata de cea a vietii insasi.Biochimistii au reusit sa descifreze codul, adica sa determine cum
15) Azotul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata fiintelor care il respira. Temperatura de topire a azotului este de – 210, 01 °C , in timp ce cea de fierbere este de – 195, 79 °C . STARE NATURALA: Azotul este unul din
16) Poluarea si depoluarea
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata animalelor si plantelor. Apele reziduale contin de asemenea produse industriale toxice, cum sunt plumbul si mercurul. De asemanea ingrasaminte
17) Importanta proteinelor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata au aparut pe pamant. Originea codului genetic, a fost acceptata de cercetatori ca fiind foarte apropiata de cea a vietii insasi.Biochimistii au reusit sa descifreze codul, adica sa determine cum
18) Nu este constanta viteza luminii
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata uriase, de la padurile tropicale la reptilele gigantice. Si lucrurile nu se opresc aici...
19) Africa
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), Viata salbatica din Africa a fost dramatic redusa în ultimii 50 de ani datorita vânatului excesiv si extinderii asezarilor omenesti. Desi lumea crede contrariul, în Africa sunt mult mai multe animale
20) Tulpina
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata in apa ( nufarul) STRUCTURA INTERNA SI FUNCTILE TULPINII Structura interna Tesuturile care intra in alcatirea tulpinii grupte in trei zone: * epiderma * scoarta * cilindru central
21) Reactii de adaptare a plantelor la lumina
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, pentru ca ea regleaza cele trei mari procese care au loc la nivelul plantei: fotosinteza, fototropia si adaptarea la ciclul de lumina. o Fotosinteza este procesul prin c
22) Comportamente de supravietuire la plante
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, functiile si structura unor plante se adapteaza in mod cu totul original, constituind, astfel, mecanisme de supravietuire ale plantelor. Unele plante arbo
23) Comportamente de supravietuire plante
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, functiile si structura unor plante se adapteaza in mod cu totul original, constituind, astfel, mecanisme de supravietuire ale plantelor. Unele plante arbo
24) Marimea si decaderea dinozaurilor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata insectelor, păinajenilor, si altor nevertebrate •libelula primitivă Meganeura avea o lungime a aripilor de 70 de cm; ea se hrănea cu
25) Poluarea
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, ar fi trebuit sa fie un model pentru viata moderna. Daca vrem sa traim într-o lume sanatoasa, trebuie sa minializam efectele reziduurilor produse de societate. Daca reziduurilor li se permit
26) Apa
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata poate continua. Apa lichida din natura nu este niciodata pura, fiindca ea dizolva o parte din substantele solide si gazoase cu care vine in contact. Cea mai curata apa este apa de ploaie sau
27) Genele si ADN
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata a fiintelor vii. Multi oameni sunt ingrijorati de avansare geneticii. Ei cred ca alterarea genelor si schimbarea fiintelor ar putea fii periculoasa. Multi oameni protesteaza impotriva unor tip
28) Mutualism
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata au facut din frunze adevarate organe digestive la plantele carnivore. Capcanele sub forma de urne (Nepenthes), saculeti (Utricularia), foaie de carte (Pinguicula alpina), peri cu bobite straluci
29) Fabula - Bivolul si cotofana
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata unor animale(plante)si morala alcatuita din doua sau patru versuri asezate la finalul fabulei(de obicei in versuri). O astfel de opera literara este si cea intitulata "Bivolul si Cotofana"
30) Structura celulei
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata celulei.
31) Omul si mediul terestru
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata (cu cat este mai ridicata calitatea vietii cu atat se utilizeaza mai multe materii).Deci, cererea de resurse creste ca urmare a doi factori principali:cresterea numarului populatiei plane
32) Varsta pamantului
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata apar in rocile cu varsta de 3,5 miliarde de ani,acestea fiind si cele mai vechi roci gasite pe Pamant.Primele vieteti au fost organismele monocelulare ca algele si bacteriile.Cea mai cunoscuta m
33) Viata in Oceanul Atlantic
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata oferite de un strat variat format din prundisuri, nisipuri, maluri, hrana abundenta provenita din planctonul neritic sau de pe continent, o varietate de substante minerale, temperaturi favorabil
34) Nutritia plantelor si a animalelor aflate in simbioza
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata plantei. Una din cele mai originale plante ierbacee, Sarcodes sarguinea, numita si planta zapezilor, este intalnita in padurile californiene si are aspectul sparanghelului. Florile rosii ca
35) Poluarea aerului, apei si a solului
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata pentru numeroase vietuitoare,dar si baza de constructie pentru asezarile umane,drumuri etc. Poluarea solului este strans legata de poluarea aerului si a apei.Ea se produce insa,mai ales,cu pest
36) Relatii trofice in ecosisteme
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata intermediara, urmatoarea veriga fiind constituita din diferiti paraziti la om (viermi paraziti, tantari).In ecosistemele antropizate, datorita interventiei omului, lanturile trofice sunt mult ma
37) Efectele poluarii sonore asupra cresterii graului
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata dumneavoastra.
38) Ameliorarea organismelor animale
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viată. Ingineria celulară apermis obtinerea de plante haploide,reducîndu-se pe acestă cale timpul necesar pentru obtinerea de plante homozigote diploide cu caractere dorite,de noi soiuri.
39) Dionaea muscipula
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata ei. Denumire populara : Prinde muste Sinonime : Dionaea corymbosa, Dionaea crinita, Dionaea dentata, Dionaea heterodoxa, Dionaea muscicapa, Dionaea sensitiva, Dionaea sessiliflora, Dionaea u
40) Pamantul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata pe Pamint. Teorii sunt multe,insa ras-punsul este probabil o combinatie de motive.In primul rind distant dintre Pamint si Soare este ideala—nu prea aproape si fierbinte ca Ve-nus,nici prea
41) Poluarea - tipuri de poluare
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata acvatica este periclitata, utilizarea ulterioara devine dificila sau chiar imposibila. O asemenea "rezolvare" se dovedeste profund daunatoare, caci apele uzate devin in majoritatea cazurilor pol
42) Yves Klein
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata. Viziunea sa despre demersul artistic este unica si asta il deosebeste de contemporanii sai, chiar si de cei din grupul Noilor Realisti. Practica judo ca pe o "prima experienta a spatiului s
43) Problema ecologica in Republica Moldova
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, urmarind in permanenta pastrarea echilibrului ecologic, se impun unele masuri complexe si de competente diferite, menite sa asigure posibilitati sporite de recreare, dar si sa combata poluarea
44) Degradarea microbiologica a compusilor organici macromoleculari
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata. In celula vie protidele au rol structural si functional iar dupa moartea fiziologica, prin procese de proteoliza enzimatica protidele sunt transformate in compusi simpli - sursa de azot pentru
45) Lanturi trofice
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata mai ales, in materialul de origine animala aflat in putrefactie, iar ciupercile, in materialul vegetal.Descompunatorii sunt prezenti in toate ecosistemele. Lanturi Si Retele Trofice Majorit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este destul de grea. Ca la oameni. Daca nu ai luat vitamine la timp, te imbolnavesti. Vitamine din mancare, nu din farmacii.

| teo45pis explică:

Multumesc pentru raspuns!