| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama daca e pronume posesiv sau adjectiv posesiv? Spre exemplu am propz: Casa parintilor mei este frumoasa. Ce este? Stiu ca atunci cand este spre ex :" Cainele meu este agresiv" este adjectiv posesiv. Dar adjectivul posesiv poate sta si in alte cazuri in afara de cel nominativ? Spuneti-mi cat mai multe caracteristici ale adjectivului posesiv pentru a-l recunoaste mai bine.

1 răspuns:
| Ellyshoor a răspuns:

Pronumele posesive sunt: al meu; al tau; al lor; al nostru; al vostru sau. ai vostri; ai nostri; ai lor etc.
In exemplul tau :,,Cainele meu este agresiv'' Intrebi:,,Al cui caine este agresiv?'' :,, Al meu'' Cuvantul,, Cainele '' este articulat hotarat enclitic. cu articolul,, le'' Deci cu toate aceste,, meu'' este adjectiv posesiv in cazul genitiv. Sper ca te-am ajutat! happy Funda? :X :*