Întrebare recomandată | Beyourself11 a întrebat:

Cum inveti mai usor engleza?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt cursuri online si poti sa inveti singur!

| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai usor mi s-a parut prin intermediul jocurilor online. In momentul in care esti fortat sa conversezi in engleza o vei prinde mult mai usor.

| RedAnswer a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Și eu la fel am învățato repede!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc programe si aplicatii pe telefon/tableta/PC. Iti recomand sa faci asa

| August99 a răspuns:

Ma uit la seriale.

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Pai de la filme, seriale, jocuri de pe calculator.
Dar daca doresti sa inveti cum trebuie, eu zic sa iti cauti un meditator, te va ajuta foarte mult!
Eu am invat multa engleza din filme/seriale si jocuri, dar cu meditatorul m-am perfectionat si acum stiu foarte bine! happy

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Privind filme subtitrate, 100% effect! :*

| TCosminn a răspuns:

Primul pas e sa vrei, l-ai facut deja. Urmatorul e sa constientizezi sincer, stadiul la care te afli. Dupa care ai de asimilat, putin cate putin, cuvinte, prepozitii, cuvinte de legatura. Nu te astepta sa inveti totul in scurt timp. Invata pas cu pas si dupa un anumit timp vei vedea o schimbare brusca. Esential este, atunci cand vrei sa inveti o limba, sa intelegi ceea ce iti spune interlocutorul. Dupa ce poti intelege asta, creierul asimileaza si transpune ceea ce ai invatat, in cunostintele tale. Citeste carti, asculta ce poti fara subtitrare ( o sa pare ciudat la inceput, ia video scurte pentru inceput, nu de alta, dar rabdarea e mica). Apoi incearca sa gandesti in engleza, dupa care vorbeste, chiar cu tine, o sa ti se para ca ai un accent ciudat si ca ar trebui sa taci ca sa nu te faci de ras in cazul in care vei vorbi in public. NU! Vorbeste ce stii, gresit de este, asa inveti ca gresesti. Mult spor iti doresc si iti recomand sincer sa inveti si franceza. Mie imi folosesc ambele unde sunt acum si asta ma bucura.

| AlexUnder a răspuns:

Prin ascultare, vizionare de filme, seriale, orice material in engleza. Si nu in ultimul rand prin practica. Incearca sa vorbesti cat mai mult engleza oricand ai posibilitatea. Iti pot recomanda si un video : How to learn any language in six months ( Chris Lonsdale) pe care il gasesti pe Youtube.

Răspuns utilizator avertizat
| AleCuRaspuns a răspuns:

Simplu. uitate la filme cu subtitrari duble si vei incepe incetinel sa retii

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru_Valentin_1999 a răspuns:

Incearca sa gasesti pe cineva cu care sa vorbesti cat mai mult in engleza.

| MariaDN2002 a răspuns:

Prin repetare! Iei dex-ul roman-englez si citeste cateva cuvinte de mai multe ori, maine alte cuvinte si prin alte activitati ( filme, jocuri)

| LokiofAsgard a răspuns:

Eu am invatat ascultand foarte mult. Adica muzica ori filme, seriale etc. Ti-e mai usor sa inveti sa vorbesti si cum functioneaza limba in sine daca esti inconjurata de ea.

| CutiePieMarzia a răspuns:

Sincer eu am invatat engleza doar din cantece si/sau filme.
Mai tarziu am inceput niste cursuri online si aplicatii specializate in asta. Tot asa cu texte, carti si internet am inceput chiar sa o stiu foarte bine, incat la scoala nu mai am ce face la ora de engleza. happy

| Iulia365642 a răspuns:

De pe net au din carti, sau pe Duolingo(e o aplicatie pe care poti invata rapid ori ce limba)
Te pup

| k4n3sh a răspuns:

Ce-i care au zis meditati sau chesti legate de scoala etc nu le lua in considerare, eu personal am invatat din jocuri si de ceva vreme din anime subtritrate in engleza

| MihyProGamer a răspuns:

Prin cantec desigur, prin joc, prin asociere si din filme mult(incearca sa te uiti la un film sau mai multe in engleza cu subtitrare in romana).

| Eddy_Edward_1982 a răspuns:

De la jocuri sau dintr-un DEX al limbii engleze. Eu personal iti recomand dex-ul deoarece poti avea mai multe cunostinte.