| Balan_Roxana_1993 a întrebat:

Cum pot diferentia prepozitiile care cer cazul acuzativ de cele care cer cazul genitiv?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

• Prepozițiile în CAZUL ACUZATIV le poți recunoaște, prin faptul că sunt "scurte" ( la, de, de la, pentru, până la, spre, către etc)

Ex: Am plecat la școală. ("la" este prepoziție simplă și se analizează împreună cu substantivul pe care îl însoțește "școală")

la școală= substantiv comun simplu, gen F, nr. sg, caz Ac, însoțit de prepoziția simplă "la", nearticulat, funcția sintactică CCL

• Prepozițiile sau locuțiunile prepoziționale, specifice CAZULUI GENITIV, le recunoști prin faptul că sunt "lungi" (contra, asupra, împotriva, la stânga, la dreapta, în fața, în spatele, în susul, în josul etc)

Ex: Am luptat contra corupției. (prepoziția "contra" se analizează împreună cu substantivul pe care îl însoțește "corupției")

contra corupției= subst. comun simplu, gen fem, nr. sg, caz G, însoțit de prepoziția simplă "contra", articulat cu articolul hotărât "i", funcția sintactică CI

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Prepozitiile cer NUMAI acuzativ.
Unde ai auzit tu de prepozitii care cer genitiv?

| MadRabbiT a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Intrebarea este Unde ai fost cand sa predat asta in clasa! nu unde ai auzit ca de auzit se poate auzi din gura altui/ei " Destept/e doctor/ita clarvazator/are Papleaca"