| XDMisaXD a întrebat:

Cum pot invata repede japoneza?
Va rog daca cineva stie sa imi dea un site sau pe cineva cu care sa vorbesc puppy dog eyes
Nu sunt foarte grea de cap deci nu va fi greu
cel mai mult imi e greu cu scrisu si cititu cu caractere japoneze.
La pronuntie le am cat de cat ca ma uit la animewinking

9 răspunsuri:
| mikaguapa a răspuns:

Eu iti recomand alfabetul japonez care este simplu din punct de vedere optic deci eu asa am invatat sa scriu si chiar sa vorbesc cu alfabetul japonez uite-l aici

A – ca
B – tu
C – mi
D – te
E – cu
F – lu
G – si
H – ri
I – ki
J – zu
K – me
L – ta
M – rin
N – to
O – mo
P – no
Q – ke
R – si
S – ari
T – chi
U – do
V – ru
W – mei
X – na
Y – fu
Z – zi

sper ca te-am ajutat. spor la invatat-nu-i greuthumbs up

| XDMisaXD explică (pentru mikaguapa):

E bun dar japoneza nu se bazeaza pe litere ci pe grupuri de cuvinte.
Cu grupurile de cuvinte e mai greu deci daca stii totusi ceva?

| mikaguapa a răspuns:

Nu stiu, eu asa am invatat uite un exemplu: vreau sa scriu "mare" =rincasicu adica m=rin a-ca r-si e-cu eu asa facwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am gasit pe net cateva imagini cu hiragana si katakana si le-am invatat... mai am kanjiurile si alfaetele sunt gata. Insa mai am miile de propozitii.

| marciana a răspuns:

Sti cititul are legatura cu pronuntia.
Daca te uiti la anime, cum ai zis, te ajuta foarte mult, ca ti se intiparesc in minte.

| RroooXxX a răspuns:

Si eu as vrea sa invat sa vorbesc laughingAm downloadat de pe net niste carti... Iti explica cum sa scrii si cum sa intelegi mai usor kanji, hiragana si katakana si tot felul de formule, gramatica, etc. Daca ai destul timp si rabdare cred ca e destul de bine explicat. Si sunt in engleza... In orice caz, daca vrei pot sa ti le dau sau poti sa cauti tu sa vezi ce gasesti ^^. Ganbatte kudasai! >,>

| Enescu_Cristian_1991 a răspuns:

Incearca cu aplicatia HelloTalk. Este usor de utilizat. Unicul inconvenient este ca multi sunt rusinosi sau dupa ce vorbesti cu ei pierd interesul. Asta mi s-a intamplat mie. :'c