| Anonim20133 a întrebat:

Cum pot sa invat limba engleza cat mai usor si "placut"? voi cum ati invatat'o? imi place multengleza dar nu reusesc sa o invat. ma uit si la filme des, dar degeaba.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu am invatat-o nici usor, nici placut, dar am invatat-o bine. Mi-am cumparat niste carti de exercitii serioase de gramatica si multe romane in engleza. In fiecare zi (chiar si in ziua de revelion), timp de aproximativ 12 ani am facut cate o ora exercitii de gramatica si apoi cam o ora am citit dintr-un roman. In timp ce citeam, imi scoteam intr-un vocabular cuvintele neintelese si verbele neregulate, le cautam in dictionare si le traduceam/conjugam. O data la 3-4 zile (cand aveam mai mult timp liber), repetam toate cuvintele din vocabular de 10-12 ori. Cam o data la 3-4 luni (in vacante), reluam toata cuvintele din vocabular (de la ultima recaptitulare). Acum citesc, scriu si vorbesc fluent engleza.

7 răspunsuri:
| mafiotuXXL a răspuns:

laughinglaughing estii ca mine imi place englezaa da nu vreau sa o invatt laughingrolling on the floor

| mafiotuXXL a răspuns:

Du-te la Ore de englezaa cat 20-40 de lei o ora sau doua si asa inveti invata Verbele... cat decat sa stii

| stuffhappens a răspuns:

M-am uitat la desene animate, la filme, am jucat video games

| iiiiiza a răspuns:

Eu invat engleza d la gradinita si nu stiu cum am prins'o, ca toti colegi mei ma intreaba daca fac meditatii[ceea ce nu e adevarat] Am mai inceput sa imi perfectionez engleza vorbind cu vedete [gaseam id'uri pe net si neavand ce face vorbeam cu ei cu toate ca stiam ca nu sunt adevaratele "vedete"] deci acest mod este unul simplu, usor, si amuzant esti la o distanta de un addwinking

Fundita?batting eyelashes

| sebastian112 a răspuns:

Joaca-te la jocuri in ingleza la mine a mers

| Cinesafie a răspuns:

Salut, este foarte bine ca te uiti la multe filme, asa, fara sa iti dai seama, prinzi mult mai bine!
Eu unul am inceput sa prind aceasta limba pentru ca am un joc pe internet care este practicat in toata lumea, iar cand trebuie sa joc cu oameni din alte tari, desigur, se vorbeste in engleza. Asa am tot prins cate un cuvant si am inceput sa inteleg ceea ce se spune in filme si fara sa ma uit la subtitrare(desigur, cateva cuvinte/fraze). Cred ca este mai important sa inveti sa vorbesti, chiar daca nu este corect gramatical, prima data sa fi inteleasa de persoana cu care vorbesti... dupa asta, poti sa te apuci si sa inveti gramatica happy.
Bafta si o zi buna happy

| Light10 a răspuns:

@sebastian112 - si ai uitat romana, sa inteleg?