| Fesnic_Raluca_1995 a întrebat:

Cum poti sa retii mai bine lectile? Cum sa le inveti mai usor?

Răspuns Câştigător
| RocKzZ a răspuns:

Salut. Pai cand citesti incearca sa faci cat mai interesanta lectia. Adica in loc de cuvintele alea complicate si lungi inlocuieste-le cu niste sinonime sa zicem. La unele materii mai ai si desene, invata de pe desen, e mult mai usor. Trebuie sa fie si o lectie interesanta, n-are rost sa inveti automat ca robotu`, sau macar, prefa-te ca stii despre ce inveti. Gandeste-te ca e un subiect interesant care te ajuta in viata. Nu citi toata lectia cum spun unii profesori, citeste pe bucati si inveti, la fel, pe bucati. Citesti un sfert din lectie, retii, dupa mai citesti un sfert si dupa le citesti pe amandoua. Eu unul asa fac si retin foarte bine. Sper ca te-am lamurit. Funda? ^_^

4 răspunsuri:
| Risitaru_Cosmin_1999 a răspuns:

Poti folosi muzica pentru relaxare.Astfel poti invata mai repede, ascultand-o din cand in cand timp de 2 saptamani. Daca vrei, iti dau eu un site cu muzica pentru superinvatare. Acolo este muzica cu plata, dar sunt si cateva gratuite.Dar asta nu te va scuti de faptul ca trebuie sa lasi calculatorul, telefonul sau televizorul, care fac foarte mult rau.

| andreeaalice a răspuns:

Afla mai intai cum inveti tu mai bine. Nu toti invatam in acelasi mod. poti invata mecanic adica invatand o definitie pe de rost, sau poti invata logic adica sa reti logica acelei definitii. medicamentele nu ajuta la inatat... treui sati lucrezi mintea, citind si afland lucruri noi mintea ta devine mai "agera" si astfel o sa fi capabila sa reti mai multe si mai rapid. :* succes la invatat