Întrebare recomandată | Rooney7 a întrebat:

Cum să avem o dictie foarte bună?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste mult cu voce tare. Vei reusi in timp.

| MskDesign a răspuns:

Citeste cat mai mult cu voce tare, bineinteles sa iti si placa.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Citeste in fata cuiba

| Moryami a răspuns:

Exercitiu dictie 1
Capra neagra-n piatra calca, Cum o calca-n patru crapa!
Crape capu caprii-n patru, Cum a crapat piatra-n patru!
Capra neagra calca-n clinci, Crape capu caprii-n cinci
Cum a calcat capra-n clinci.
Capra paste langa casa, Capu caprii crape-n sase!
Capra noastra n-are lapte, Crapa-i-ar coarnele-n sapte!
Capra-n piatra a calcat Piatra-n patru a crapat,
Povestea s-a terminat!
Exercitiu dictie 2
Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc
Exercitiu dictie 3
Un cocostarc s-a dus la descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria lui.
Exercitiu dictie 4
Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas
Exercitiu dictie 5
Un bal fara egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real si natural, fara rival, egal si actual.
Exercitiu de dictie 6
Spre sfânta sa soră Suzana se suie, Spăşită din suflet suspinu să-şi spuie, Şi-n susul sarcastic suspinu-şi şopteşte, Şi-odată pe scara sucită se opreşte
exercitii de dictieExercitiu dictie 7
Un codobaturoi a putut sa codobatureasca pe o codobaturita dar o codobaturita nu a putut sa codobatureasca pe un codobaturoi.
Exercitiu dictie 8
Cosasul Sasa cand coseste, cat sase sasi sasul coseste. Si-s sus si-n jos de casa sa, coseste sasul si-n sosea. Si sase case Sasa-si stie. - Ce sansa! Sasa-si spuse siesi.
Exercitii de dictie 9
Duc in bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gandac, nu e cuc, nu-i brotac, il apuc, il hurduc. E tot drac. Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura
Boul breaz, bârlobreaz, lesne-a zice boul breaz, dar mai lesne-a dezbârlobrezi bârlobrezitura din boii bârlobrezenilor.
Exercitiu dictie 10
Capra neagra calca-n clinci. Clinciul crapa-n cinci, crape capul caprei-n cinci, precum a crapat clinciul-n cinci.
Capra calca-n piatra, piatra crapa-n patru, crape capul caprei in patru precum a crapat piatra-n patru.
Exercitii de dictie 11
Eu pup poala popii, popa pupa poala mea!
Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriţă, a cărămidărit cărămidăriţa pe cărămidar.
Colo-n vale p-un pitroi sta o codobatura si un codobaturoi, codobaturoiu codobatureste codobatura, codobatura nu poate codobaturi codobaturoiu...
Exercitiu dictie 12
Sighitibum ala bim bum bam, strigatul cilipanezului in cautarea baldibuzului omorat de un cris cras, intr-un stil abracadabrant pentru ca nu a vrut sa-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns dupa un camilolabilolabalascop deoarece mancase citopiperazina si se brohanise cu brohoteele in dramandau.
Exercitiu de dictie 13
Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu întâmplarea.
Exercitiu dictie 14 (pentru sunetul g)
Gandindu-ma ca te gandesti, Ca ma gandesc la tine, Gandeste-te ca ma gandesc, Ca te gandesti la mine
Exercitiu dictie 15
Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.
Exercitiu dictie 16
Unilateralitatea colocviilor desolidarizeaza constiinciozitatea energeticienilor care manifesta o imperturbabilitate indiscriptibila in locul nabucodonosorienei ireprosabilitati
Exercitiu dictie 17
Bucur si Bucura se bucura ca Bucurel e bucuros in Bucuresti.(pentru sunetul b)
Exercitiu dictie 18 (pentru sunetul f)
Fata fierarului fierbe fasole fiarta fara foc fiindca focul face fum.
Exercitiu dictie 19 (pentru sunetul g)
Am o prepelita pestrita cu paisprezece pui de prepelita pestriti, e mai pestrita prepelita pestrita decit cei paisprezece pui de prepelita pestriti.
Exercitiu dictie 20
Rege Paragarafaramus, cand te vei desoriginaliza? Ma voi desoriginaliza cand cel mai original dintre orginali se va desoriginaliza, Dar cum ce mai original dintre originali nu se va desoriginaliza, regele Paragarafaramus, nu se va desoriginaliza.

| Trandafirii a răspuns:

Citeşte mult

| Ami21 a răspuns:

Exerciţiile de dicţie sunt un bun început, de fiecare dată când rosteşti orice cuvânt, încearcă să îl pronunţi corect, indiferent cui te adresezi. Înregistrează-te citind şi vorbind liber, vezi unde trebuie să lucrezi exact! Succes!

| FlorinelFlorin a răspuns:

Citeste multe carti si asa iti vei perfectiona si viteza de citire.Dar rtebuie sa iti si placa ceea ce citesti.