| Lego_Pante_1995 a întrebat:

Cum sa construiec o mini-racheta care poate zbura in sus minim 30 m.dar fara cola si mentosane.Dau funda! big grin

Răspuns Câştigător
| PuntIle a răspuns:

Se poate face din tub de PVC cu apa.

Zboara usor 20 metri (recordul mondial e peste 500 metri, daca retin).

Cam astea sunt punctele esentiale:

1. Raportul apa/aer. Parca 1:3, dar nu stiu exact.

2. Etansarea

3. Aerul va fi pompat printr-o supapa, cu ajutorul unei pompe de masina. Problema e ca nu stii presiunea la care face poc.

4. Aripioare pentru stabilitate si ghidajul de la lansare, se vad bine in link-ul pus de Ann0nyym0us.

5. Nu in ultimul rand: echipament de protectie - masca, casca. Cand cade orice, de la 20 metri, te aranjeaza bine de tot. Vezi sa nu fie geamuri, masini, animale in apropiere. Daca nu ai inteles http://www.mediafax.ro/......es-7443569

2 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Leag-o de un balon.Se duce în spaţiu.