| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa faci ca atunci cand citesti ( carte, articol, orice ) sa nu te plictisesti? Eu numar foile pana la sfarsit si cand am terminat imi zic in mine " Am scapat. ".

Stiu o expresie pe care as vrea s-o pun in aplicare:
" Cand ai terminat de citit o carte trebuie sa te simti ca si cum ti-ar fi murit un prieten drag "

Sunt sigur ca gasesc aici oameni echilibrati care pot sa-mi dea din experienta lor. De funda nu mai zic.

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Important este sa te intereseze ceea ce citesti. Daca nu te intereseaza, e si normal sa te plictisesti. Vezi ce anume iti place la ceea ce citesti, incearca sa ii gasesti sensul in viata ta. Plictiseala este oricum o traire personala. Eu una in general ma plictisesc foarte greu, altii se plictisesc mai repede. Ai putea eventual sa citesti bucatele mai mici odata, dar mai des, daca in general te plictisesti mai repede de orice activitate. Si daca ai de ales, incearca sa citesti lucruri care sa te pasioneze.

Cat despre acea expresie, sigur, faci ceea ce te inspira si cum consideri. in puntul meu de vedere, nu ti-as recomanda totusi sa aspiri la asa ceva. A te simti cand ai terminat o carte ca si cum ti-ar fi murit un prieten drag suna mai degraba exagerat, mai degraba mi se pare ca da in patologie psihica decat in pasiune pentru lectura. Poate sa iti placa o carte, sa inveti sa o savurezi, iar la final sa te bucuri ca ai citit-o, ca ai terminat-o, ca acum esti cu ceva mai bogat intelectual sau emotional pentru ca ai citit-o.

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Incearca sa gasesti carti care sa te pasioneze si sa te intereseze cu adevarat thinking Nici mie nu imi place sa citesc chestii pe care eu le consider nefolositoare si neinteresante dar pe care probabil altii le considera utile si interesante.

| fuzzer a răspuns:

Trebuie sa ai o oarecare inclinatie asupra a ceea ce citesti, sa ai un interes anume, sau poti merge pe premisa ca inveti ceva nou, te cultivi, iti dezvolti vocabularu, imaginatia, poate asa functioneaza.

| lianaiovan a răspuns:

Bună! Eu sincer când citesc cărţi parcă trăiesc povestea,şi uit de foame, somn şi frig. Trebuie să cauţi ceva interesant, ceva care să te convingă să citeşti mai departe. Unii oameni plâng după ce citesc cărţi, deoarece se despart de personajele lor favorite. La asta se referea expresia ta. Sfatul meu: Încearcă să citeşti ceva care să-ţi placă sau dacă eşti obligat să citeşti ceva, nu te mai gândi când vei termina cartea. Sper că te-am ajutat! Ciao!

| 11dimi a răspuns:

Ca sa citesti ceva si sa fie mai interesant trebuie... sa-ti placa acea carte, articol etc. E simplu!

| TheDjoker a răspuns:

Toti mi-ati raspuns frumos si va multumesc dar, din pacate, am doar o funda.

| iolkop777 a răspuns:

Daca vrei sa citesti ceva fa-o pentru ca esti pasionat de acel lucru si fa-o stiind ca vei fi interesat de ce citesti acolo.Trebuie sa urmaresti cu atentie actiunea(elementele importante) si sa nu te blochezi/stai pe ganduri bagand in seama mici detalii. Daca nu-ti place ce citesti alege altceva iar daca esti obligat sa citesti chestia aia doar urmareste cu atentie si nu te gandi ca citesti ca sa termini de citit. Mult succes si sper ca te-am ajutat!