| asdhakdf a întrebat:

Cum sa faci sa inveti mai usor fara a repeta cu voce tare? Si sa-ti ramana in minte si informatiile pe o durata lunga de timp. Care sunt cele mai bune metode?

5 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Scrie ce inveti, fa-ti rezumate si/sau copiute.

| neutrino a răspuns:

Repeta pana cand tu crezi ca ai inteles, dupa care faci o mica pauza si apoi incerci sa scrii ceea ce ai invatat.

| FashionKitty a răspuns:

Asta depinde de tine foarte mult. Eu de exemplu daca vreau sa invat ceva nu tocesc citindu-l de 100 de ori ci ma concentrez sa si inteleg ce citesc o data (dar sa fie liniste, eu si asa invat nopatea mai mult) si e relativ ok, adica nu stiu daca retin lucrurile acelea pe o perioada indelungata dar la scoala oricum nu am nevoie sa le retin pentru prea mult, mai ales lucrurile care nu ma intereseaza de fapt.

| adrianionut49 a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa ai initiativa de a invata, daca te chinuiesti nu o sa reti nimic. Cand inveti sa nu fi stresata sau obosita. Citeste cu voce tare si plimbate prin casa sau unde inveti, o sa te ajute, asa fac eu si retin mult mai mult can stateam in pat. inainte de a citi mananca ciocolata, cata vrei finca ea ajuta foarte mult de a intipari in minte. Invata cand este ziu sau inainte de ora 9 seara. Daca vrei sati amintesti mai mute din cate ai citit incearca sa dormi intre orele 22 si 2 atunci creierul are o activitate speciala (nu stiu cum se numeste). Atunci ti se intipareste in minte ideile sau ce ai citit. Daca nu poti trezeste-te la ora 5 sa inveti, finca nu esti stresata, mintea ti goala si reti mult mai repede. Cand citesti citeste numai 40 de minute si dupa fa o pauza de 10 15 minute, si dupa reia din nou. Mai sunt dar nu mi le amintesc acum. sper ca team putut ajuta.

| Flame_Vlad_1999 a răspuns:

Tu poti incerca sa stai intr-un loc linistit adica niciun zgomot poti invata in gand si cand crezi ga ai invatat poti incerca sa te ajute un parinte, frate, sora, ruda etc. Daca ai raspuns cu definitia ai timp liber daca nu nu te grabi citeste in gand si nu te stresa ca de nu faci matreata happy

Oricum pe viitor iti va fi de folos

Sa ai o zi placuta ^_^