| GulDan a întrebat:

Cum sa inteleg mai bine operele la romana?

Are cineva niste surse? ce e mai bine film sau sa citesc eseuri?

Răspuns Câştigător
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Pentru a intelege operele la romana mai bine trebuie sa le citesti de mai multe ori. Dupa sa incerci sa faci un rezumat ori pe momentele subiectului ori pe capitole depinde de opera. Poti sa optezi pentru eseuri dar nu pe orice eseu. Cel mai bun eseu ar fi ala care iti da mai multe detalii (figurii de stil, imaginii vizuale/auditive), sa fie cat mai complex.Iar eseurile mai scurte sau fara detalii nu te ajuta cu nimic si poate sa mai existe si banalitati scrise acolo pentru ca nu stiu cine l-a scris.
Dar iti spun ca cea mai buna sursa de a intelege opera este sa faci tu singur eseul, asa vei intelege si mai bine si mai repede, dar daca nu te pricepi poti opta pe eseurile de pe net.
Sper ca te-am ajuta.
Ceau!