| BornToParty a întrebat:

Cum să înveți la școală, fără să tocești?
Sunt clasa a VI-a și aș vrea să învăț mai ușor și fără să tocesc!
Repet sunt clasa a 6-a!

6 răspunsuri:
| UnicornsAreLove a răspuns:

Incerci sa inveti din clasa,adica sa fii extrem de atent pentru a intelege. Apoi iti faci tu acasa scheme cum crezi tu, rearanjezi, asimilezi cu ceva ce cunosti deja, subliniezi pe caiet, colorezi acolo in asa fel incat atunci cand vezi culoarea sa iti amintesti ce era scris acolo.Desigur,trebuie sa citesti acasa, fa exercitii(fa-ti mereu tema, mai ales la matematica, chiar daca nu va verifica). Mult succes!

| OnuOnulică a răspuns:

Iti recomand sa iei MemoPlus in fiecare zi si sa te duci intr-o camera singur.
Oricum cat timp in veti (2-3 ore) sa te gandesti la ceea ce inveti nu la altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt tot a 6-a. Deci, trebuie sa intelegi ce scrie acolo. Daca nu intelegi, incearca sa tocesti, alta metoda nu vad. Eu le practic pe amble.

| Ciumpi35 a răspuns:

Sa prinzi din clasa. Eu is a 7-a si nu invat la nici un test. Daca esti atent la ore nu trebuie sa inveti acasa.

| ViatacuLouie a răspuns:

Incerci sa pricepi de ce fiecare lucru este asa cum este prezentat acolo. Facand acest lucru vei retine si pe o perioada mai lunga.

| BlackNinja23 a răspuns:

Eu sunt a 7-a si dintr-a sasea am 10 pe linie si nu tocesc deloc! Sfatul meu:Fii atent in clasa, citeste toate lectiile(nu le invata) o data de doua ori ca sa stii despre ce e vorba si sa inveti mai usor la teste.Invata ce e esential si daca te ajuta incearca sa faci "legaturi" ca sa intelegi mai bine