| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa inveti mai usor si mai bine?

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

Organizat. Citeşte mai întâi textul pe care trebuie să-l înveţi. Asigură-te că îţi sunt cunoscute toate noţiunile enunţate şi că nici un cuvânt nu are sens ambiguu pentru tine. Caută apoi să înţelegi pe de-a întregul mesajul. Odată ce ai înţeles despre ce-i vorba şi-ţi stau la dispoziţie cuvintele necesare poţi reda oricând aceea lecţie.

42 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Nu exista o reteta care sa produca moracole. Trebuie sa te afli intr-un loc perfect linistit (daca s-ar auzi un susur de apa ar fi excelent), si sa inveti cu creionul si hartia in fata, incercind sa memorezi logic ceea ce ai de invatat. Daca inveti papagaliceste ai toate sansele fie sa te incurci la examene fie sa uiti totul mai repede decit te asteptai

| mihalitza a răspuns:

Daca ai conditii, citeste cu voce tare-memoria auditiva este mai buna...

| marianoo a răspuns:

Cel mai usor se invata cu pixul in mana, citind si facand practic pe foaie, asa iti intra in cap mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca e veche intrebarea dar cu siguranta nu mai strica un sfat. Sunt 5 pasi simpli pentru a invata un text:
1.Citeste textul pe care il ai de invatat.
2.Subliniaza cu o culoare "tipatoare" ce ti se pare mai important, de ex. verde sau galben.
3.Mai citeste odata textul. O sa vezi ca ai retinut in mare parte ceea ce ai subliniat.
4. Scrie esentialul pe alta coala.Citeste-l de cateva ori pana esti sigur ca l-ai memorat.
5.Mai citeste odata textul initial.
Bineinteles este nevoie si de concentrare. Daca vrei sa inveti cu adevarat, vei reusi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa invat la scoala de sofer

| cody95 a răspuns:

Eu imi inregistrez lectia pe telefon iar in timp ce o ascult o si citesc la mine functioneaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista nimic care te face sa inceti mai usor decat creierul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu mereu citesc ce am e invatat apoi imi scriu ideile plincipale pe un caiet/foaie si api incepi sa le citesti cu voce tare! e mult mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invata, si iar invata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa invettiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I dont know.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I dont know.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai...iei un pix si scrii ce trebuie sa memorezi...asa vei invata pentru ca eu imi faceam copiute si am invatatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, as vrea sa invat intr-un timp mai scurt!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa tep isi pe tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trenuie sa ai foaia si creionul infata si sa tocesti asa cum fac alti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iti scrii lectia pe o foaie colorata reti mai repede decat pe una alba.incearca!

| giia a răspuns:

Cu pauze.asa inveti mai usor...inveti 2-3 ore faci pauza o ora.la mine mergewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vi acasa dupa aia mananci si dupa aia iti faci temele faci 30 min pauza si dupa aia 2 ore maxim inveti logic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inveti daca poti daca nu inseamna ca ai grave probleme cu capu... Daca citesti de cateva ori si esti atent nu ai cum sa nu-ti ramana ceva in cap...Nu trebuie sa fii perfect.Cu siguranta o sa reusesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine te lasi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am auzit ca si complexul de vitamina B si Lecitina sunt bune...maresc si ajuta in acelasi timp capacitatea de invatare...
Este bun si pestele mancat seara inaintea unui examen... test facut de specialisti happy

in rest ar mai fi o chestie te culci devreme si te scoli de dimineata happyla 3-4.imediat retii... dar trebuie sa-ti fie gandul numai si numai la ce inveti acolo

Succes, sper ca sfatul meu sa va ajute putin acolo happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu acum cateva zile am descoperit solutia! Daca bei LAPTE DE SOIA si ca repeti de cateva ori lectia, inveti mai usor si mai bine! Incearca nu ai nimic de piersut! Laptele de soia contine vitamina B12, aceasta sporeste capacitatea de invatare! Si mai este si gustos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai vum

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe maine am de nvatat 9 pagini de caiet studentesc la un profesor comunist care cere sa ii spun cuvant cu cuvant de pe foaie chiar daca ce scrie pe foaie contine greseli... Zi si mie cum pot invata eu logic asta? trebuie sa invat mecanic iar invatatul mecanic niciodata nu l-am practicat asa ca succes mie straight face o sa am nevoie...

| Pinkyyy;x a răspuns:

Sincer, unele raspunsuri mi-au fost si mie foarte mult de folos. sper ca ai sa inveti si ca o sa ai rezultate bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vad ca au scris analfabeti pe aici...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invatati, invatati, invatati... lenin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca ar trebui cu cateva zile 2-3 inainte de un examen un test o teza orice.sa te relaxezi o plimbare. sa nu iti mai stea capul la nimic iar dupa aia iti va merge bine cu siguranta... sper sa ei sfatul meu in considerare ceaw ...succes!