| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa inveti mai usor si mai bine?

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

Organizat. Citeşte mai întâi textul pe care trebuie să-l înveţi. Asigură-te că îţi sunt cunoscute toate noţiunile enunţate şi că nici un cuvânt nu are sens ambiguu pentru tine. Caută apoi să înţelegi pe de-a întregul mesajul. Odată ce ai înţeles despre ce-i vorba şi-ţi stau la dispoziţie cuvintele necesare poţi reda oricând aceea lecţie.

42 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca ar trebui cu cateva zile 2-3 inainte de un examen un test o teza orice.sa te relaxezi o plimbare. sa nu iti mai stea capul la nimic iar dupa aia iti va merge bine cu siguranta... sper sa ei sfatul meu in considerare ceaw ...succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Detalii despre memorare usoara gasiti aici:
http://afladespre.ro/cum-sa-inveti-repede-1968.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să înveţi mai bine tema trebuie să nu stai la calculator înainte de a învăţa.Radiaţia distruge celulele predestinate memoriei. Şi în plus slăbeşte vederea cu 50%.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba uni da-au sfaturi dar nu stiu nici macar sa scrie corect nu toti cativa 5-6 care nu au invatat limba romana invatati frate sa vorbiti romaneste e limba voastra si dupa aia sa dati sfaturi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imagineaza-ti ca o multime de oamenii ar trebui sa invete o lectie si tu ai fii profesorul/ara. Apoi incearca sa explici lectia repetand anumite propozitii.Munca va da roade! pentru unii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa citesti si sa incerci sa memorezi
cel mai bine este sa repeti fiecare cuvant in parte daca e vorba de un eseu, poezie etc adica daca scrie pe dealuri ma urcam repeti
pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe, pe
dealuri dealuri, dealuri dealuri
ma urcam, ma urcam ma urcam
cam de9 ori fiecare inveti in 10 minute daca are 10 ronduri lungi
daca sunt scurte 5 min si foarte scurte 2. 5 min

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebiue sa citesti textul mai intii in glas si apoi povesteste-l, daca ai reusit sa-l memorezi bine, dar daca nu mai citeste-l odata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as zice astfel: stai inchis intr-un loc linistit citeste pana iti intra bine la cap apoi ia o foaie si un pix (sau orice altceva) si scrie ce stii. verificate si completeaza unde ai gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste si invata cu voce tare. E mult mai bine. La mine functioneaza. PS:nu te gandi la prietenul care iti face cu ochiu 'la scoala ca asa nu retii, in zadar faci tot posibilul.

| BayetzashuBeat a răspuns:

Lasate de scoala. la mine merge big grin

| Csm_Maryo_1991 a răspuns:

Cum sa invat mai usor si mai bine

| giia a răspuns:

Cu pauze.asa inveti mai usor...inveti 2-3 ore faci pauza o ora.la mine mergewinking

| EllaElly a răspuns:

Sa citesti toata lectia dupa un fragment il repeti un alt fragment iar il repeti si dopa le repeti pe ambele si tot asa si vei lua 10 la mine merge:*big grin