| DJohnny a întrebat:

Cum se afla suplementul si complementul unui unghi? (de exemplu 35 grade)

10 răspunsuri:
| VladestepeTPU a răspuns:

Două unghiuri suplementare sunt doua unghiuri adiacente, cu suma masurilor de 180 de grade, iar unghiurile complementare sunt două unghiuri adiacente, cu suma măsurilor lor de 90 de grade.

Suplementul unui unghi de 35 de grade:
35 + x=180=>x=180-35=145 de grade

Complementul unui unghi de 35 de grade:
35+x=90=>x=90-35=55 de grade big grin

| Toshima a răspuns:

Salut.Complementul:suma a doua masuri de unghiuri care fac 90* si suplementul fac 180*. Funda?

| alinutza_4110 a răspuns:

Complementul:90de grade -35 de grade=55 de grade
un unghi complementar are 90 de grade
complementul unui unghi se afla scazand din 90 de grade, numarul care spune care spune ca e suplementul numarului
:180de grade-35 de grade=145 de grade
un unghi suplementar are 180 de gradesi se afla scazand din 180 de grade numarul care spune ca e suplementul numarului
funda te roogpuppy dog eyes

| DaPro a răspuns:

Două unghiuri suplementare sunt dou unghiuri adiacente care suma măsurilor lor este de 180 de grade, iar unghiurile complementare sunt două unghiuri adiacente care suma măsurilor lor este de 90 de grade.
Suplementul unui unghi de 35 de grade :
35 + x=180=>x=180-35=145 de grade
Complementul unui unghi de 35 de grade:
35+x=90=>x=90-35=55 de grade

| stefanradusr a răspuns:

Men.Suplementul este atunci cand unghiul este de 180 de grade, iar coplementul este atunci cand ungiul este de 90 de grade. ex:Sa se afle masura unui unghi stiind ca este cu 26 de grade decat masura suplementului sau faci si u 180-26 de grade = 154

| Teodora1724 a răspuns:

Complementul inseamna ce unghi mai trebuie sa mai aduni la unghiul pe care il ai tu ca sa obtii 90 grade ( de exemplu 35 + cat = 90 grade - si e 55). Suplementul inseamna ce unghi mai trebuie sa mai aduni la unghiul pe care il ai tu pentru a obtine 180 grade ( de examplu 35 + cat = 180 grade - si e 145). Deci complementul e pana la 90 grade, iar suplementul pana la 180 grade. Sper ca te-am ajutat!

| Lupu_Flaviu_1981 a răspuns:

Supalementul uni unghi =180-unghiul,
iar complementul=90-unghiul funda?

| Daniel_Dani_1997 a răspuns:

Masura unui unghi este cu 24 grade mai mare decat masura sau. Calculati masura unghiului.

| ganner a răspuns:

Două unghiuri suplementare sunt dou unghiuri adiacente care suma măsurilor lor este de 180 de grade, iar unghiurile complementare sunt două unghiuri adiacente care suma măsurilor lor este de 90 de grade.
Suplementul unui unghi de 35 de grade :
35 + x=180=>x=180-35=145 de grade
Complementul unui unghi de 35 de grade:
35+x=90=>x=90-35=55 de grade

| Coman_Valentin_1997 a răspuns:

Din dublul măsurii unui unghi se scad 150° și se obține complementul unghiului. Unghiul are măsura de: