| anonim_4396 a întrebat:

Cum se analizeaza un predicat nominal?

14 răspunsuri:
| coolgirld a răspuns:

Era bgat si puternic = PN. alcatuit din verb copulativ mod ind. t. imperfect pers a||| a nr. sg. + numele predicativ multiplu exprimat prin adjectiv propriu zis variabil cu 4 forme gen masculin nr sg caz nominativ.
am scris prescurtat dar astai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Predicatul nominal este format din vb copulativ si nume predicativ. Pentru a nu face confuzie, trebuie sa gasesti prima data subiectul.
Cine sunteti dumneavoastra?
Cine sunteti=pn, exprimat prin vb copulativ,, sunteti`-mod indicativ, timp prezent, pers a 2-a, nr pl, diateza activa, conjugarea a 4-a+np,, cine`` pronume interogativ, caz nominativ.
Un verb aflat la diateza pasiva nu formeaza un predicat nominal, ci unul verbal.
Exemplu: Stefan este certat de parinti. ( este certat:predicat verbal), de parinti: comp.de agent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exemplu: Stefan este certat de parinti. ( este certat:predicat verbal), de parinti: comp.de agent.
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumse analizeaza cuvantul traversare?

| mitzaETS a răspuns:

Definitie. Predicatul nominal este partea de propozitie care arata ce este, cum este sau cine este subiectul.
Predicatul nominal este format din verb copulativ si nume predicativ.
Verbele copulative cele mai des intalnite sunt: a fi, a ramane, a ajunge, a deveni.
Numele predicativ poate fi exprimat prin: substantiv, adjectiv, pronume, numeral sau verb.

Observatie!
Verbul ''a fi'' este predicat verbal numai cand are intelesul de ''a exista'', ''a se afla''
Verbul ''a ramane'' este predicat verbal numai cand are intelesul de,, a sta''.
Verbul ''a ajunge'' este predicat verbal numai cand are intelesul de ''a sosi''

[i]Acordul predicatului nominal[/i]
- verbul copulativ se acorda cu subiectul in numar, gen, persoana.
- numele predicativ exprimat prin substantiv sau adjectiv se acorda cu subiectul in gen si numar.

| Andreea12_9296 a răspuns:

Predicat nominal
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Predicatul nominal este alcătuit dintr-un verb copulativ și unul sau mai multe nume predicative.

Exemple:

* Mama ta este frumoasă.

* Sportul înseamnă sănătate.

* El a ajuns profesor.

Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o însușire (îl califică) si arată cine este, ce este sau cum este subiectul.

Răspunde la întrebările: cine este? ce este? cum este? adresate subiectului. Verbul copulativ a fi își poate schimba forma sau poate fi înlocuit cu un alt verb copulativ: ce a fost? ce a devenit? cum părea? De asemenea, și pronumele interogativ care intră in alcătuirea întrebării își poate schimba forma in funcție de cazul la care se află numele predicativ: pentru cine este? al cui este? etc.

3. Predicatul nominal este alcătuit din: a) verb copulativ; b) nume predicativ.

Verbele copulative sunt instrumente gramaticale care nu au înțeles de sine stătător și fac legătura dintre numele predicativ și subiect:

Verbele copulative sunt: a fi, a deveni, a ajunge, a se face, a ieși, a rămâne, a părea, a însemna, a se naște, a se preface, a se numi, a se chema, etc.

Numele predicativ este partea esențială sau elementul de bază al predicatului nominal prin care se identifică sau se califică subiectul.

Numele predicativ este parte de propozitie si este de două feluri: - simplu, când este exprimat printr-o singură parte de vorbire: El este harnic. - multiplu, când este exprimat prin două sau mai multe părți de vorbire, coordonate între ele: El este harnic si disciplinat.

Numele predicativ exprimă prin:

a) substantiv comun sau propriu in cazurile N., G. (cu sau fără prepoziție), Ac. (cu prepoziție) si D. (cu prepoziție):

El este elev. (N.)
Cărțile sunt ale lui Mihai. (G.)
Ei au fost împotriva măsurilor adoptate. (G.)
Florile sunt pentru mama. (Ac.)
Lucrarea a fost conform planului. (D)

b) adjectiv propriu-zis, la orice grad de comparație, in cazul N.:

Marin este cel mai silitor.

c) pronume de orice fel, in aceleași cazuri ca si substantivul:

Prietenul meu este acesta. (N.)
Meritele sunt ale tuturor. (G.)
Toți au fost contra lor. (G.)
Cărțile nu sunt pentru nici unul dintre voi. (Ac.)
Și el este asemenea lor. (D)

Pronumele personale pot fi și in D. posesiv precedate de prepoziție cu regim de G.:

Ei au fost împotrivă-ți.

d) adjectiv pronominal posesiv in Ac. precedat de prepoziție cu regim de genitiv:

Toți au fost împotriva ta.

e) numerale diferite in aceleași cazuri ca și substantivul:

El este al doilea. (N.)
Propunerea este a celor doi. (G.)
Am fost împotriva amândurora. (G.)
Diploma este pentru primul dintre câștigători. (Ac.)
Și tu ești aidoma celor doi. (D)

f) verb, la modurile infinitiv, supin, participiu, și gerunziu acordat:

Datoria noastră este de a învăța. (infinitiv)
Poezia este de memorat. (supin)
Câmpia este înverzită. (participiu)
Rana era sângerândă. (gerunziu)

g) adverb sau locuțiune adverbială:

El este altfel. (adv. de mod)
Este cu neputință să ajungem acolo. (adv. de loc)

h) interjecție

Este vai de ei.

Numele predicativ mai poate fi exprimat și prin locuțiuni corespunzătoare unora dintre părțile de vorbire menționate sau prin părți de vorbire substantivizate.

Asta înseamnă nebăgare de seamă. (locuțiune substantivală)
Obiectul acesta este cel mai de preț. (locuțiune adjectivală)
El a devenit nu știu ce pe la o întreprindere. (locuțiune pronominală)
Este cu neputință să faci un asemenea lucru.(locuțiune adverbială)
Ei sunt harnicii despre care ți-am vorbit. (adjectiv substantivizat)
Acesta este un bine pe care i-l pot face. (adverb substantivizat)

Există situații când verbul copulativ sau numele predicativ se poate subînțelege:

Harnici sunt băieții, dar mai harnice, fetele.

Verbul copulativ nu trebuie subînțeles pe lângă fiecare parte componentă a numelui predicativ multiplu, deoarece acesta identifică sau califică același subiect.

| NoName_1415 a răspuns:

Predicat nominal, exprimat prin vb etc, diateza activa sau pasiva sau. conj a Ia sau a IIa sau IIIa sau a IVa, modul din modurile personale, timpul, persoana si nr
funda big grin

| unik12 a răspuns:

Ai sa ajungi-- vb predicativ, conjugarea a 3-a mod conditional, timp perfect, persoana a 3-a sg, afirmativa, functia sintactica p.n. + numele predicativ "sanatos" exprimat prin substantiv propriu zis, variabil cu 4 forme si 4 terminatii se acorda in gen numar si caz cu substantivul "baiatul" gen masculin nr sg can N; funda?

| deeayly a răspuns (pentru unik12):

Poate vrei sa spui adjectiv, caci din cate stiu eu "sanatos"este adjectiv
Asa ca unik 12 fii mai atent

| Carja_Mariana_1978 a răspuns:

Ce inseamna 4 forme

| raresmogha a răspuns (pentru Carja_Mariana_1978):

Bogat - Bogata Doua forme la singular (feminin + masculin)
Bogati - Bogate Doua forme la plural ( feminin + masculin)
2+2 = 4 forme

| missiz a răspuns:

Si eu ma intreb