| ClausiClau11 a întrebat:

Cum se analizeaza un subiect.Pentru Clasa a-iv-a. Ps. Am uitat

5 răspunsuri:
| MrsAllAmerican a răspuns:

Ex : subiect, exprimat prin substantiv comun, nr. singular, gen feminin.

| LishARTnam a răspuns:

Subiect? Hmm...eu stiam ca subiectul este o functie sintactica.Pai daca e subiect si pentru clasa a-IV-a:
Substantivul=substantiv comun/propriu gen, nr, caz, functie sintactica.

| LishARTnam a răspuns:

Subiect exprimat prin :
Substantiv:gen, nr,
Pronume personal: pers., nr, gen(daca e la persoana a treia).

| Oanna_Alexis_1985 a răspuns:

Din cate imi amintesc era ceva de genul:
Subiect exprimat prin substantiv/pronume/etc,comun/propriu, genul masculin/feminin/neutru, numar plural/singular
Ex: Propozitia- Cainele alearga.
Cainele e subiect exprimat prin substantiv comun, genul masculin, nr singular.

| ClausiClau11 explică:

Va rog raspundeti