| jan33tt a întrebat:

Cum se calculeaza aria unei suprafete (in metri partati)?

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Depinde de suprafață. Dacă e dreptunghiulară măsori lungimea și lățimea ei în metri, apoi le înmulțești și îți dă aria în metri pătrați.
Dacă e suprafață pătrată, măsori o latură și o ridici la puterea a doua, și obții rezultatul.

10 răspunsuri:
| Curiosu a răspuns:

Lungimea x latimea si rezultatul va fi in metri patrati

De exemplu: 2m x 2m = 4m patrati

| romeo29 a răspuns:

Simplu: inmultesti lungimea cu latimea daca e dreptunghi sau latura x latura daca e patrat

| HooDCrisTy a răspuns:

Latura la a 2a.

| flo28 a răspuns:

Latura ori latura

| Traian a răspuns:

Depinde ce suprafata ai.
dreptunghi= lungimea x lungimea
patrat= latura x latura
triunghi= (inaltimea x baza)/2
cerc= (R x R)x 3, 14

| Annaid a răspuns:

Pai, depinde ce forma geometrica are terenul.

| Dobre_Mirel_1992 a răspuns:

Jan33tt depinde. Daca este patrat ridici la puterea a 2 daca e triunghi baza x inaltimea impartir la 2 daca e dreptunghi masori lungimea si latimea si apoi inmultesti

| GamerMinecraft a răspuns:

Patrat(9m x 9m = 81m patrati) Dreptunghi(9m x 5m = 45m patrati)

| Bocsa_Nicolae_1969 a răspuns:

Lungimea ori inaltimea

| Marius_Ciprian_Mahu_1987 a răspuns (pentru missbee):

Ok masori lungimea si latimea in metri apoi cu ce inmultesti?