| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza cati metri patrati are o camera? Este aceslasi lucru cu aria (suprafata) adica Lxl?
De exemplu, daca lungimea dormitorului meu este de 4m si latimea de 3m inseamna ca dormitorul meu are 4x3 = 12 mp?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| greenmile00 a răspuns:

Da, practic suprafata este reprezentata de un dreptunghi format de cei 4 pereti, asta in cazul in care camera are forma de dreptunghi. Suprafata unei camere se determina in functie de forma geometrica pe care o reprezinta, laturile fiind paretii camerei. Deci da, in cazul in care camera ta este un dreptunghi, cu L=4m si l=3m, atunci aria este 12 mp.

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, e acelaşi lucru cu aria şi se calculează cum ai scris tu acolo în cazul în care ai camera dreptunghiulară.

| Webber a răspuns:

Depinde de forma camerei.
Dacă este dreptunghiulară formula Lungime * Lațime este răspunsul corect.winking

| Saveluc a răspuns:

Iar sufrageria mea are 17, 14 m. cum am făcut? Lungimea 550 cm X doua lature egale = 1.100 cm și Lățimea 307 cm X doua lature egale 614 cm. acum adun rezultatele de la Lungimea și lățimea și in total 1.714 cm (17, 14 m) Este bine?

| CasaSiDesign a răspuns:

Da, asa se calculeaza suprafata unei camere in metri patrati. Pentru calcule mai detaliate si convertiri din metri patrati in alte subunitati sau supraunitati puteti folosi acest calculator si convertor metri patrati https://casasidesign.ro/metru-patrat-calculator-metri-patrati.html

| andrew_7924 a răspuns:

Daca am un teren cu suprafata de 20m x 40m cati meri patrati o sa am?

| buji3 a răspuns (pentru andrew_7924):

20x40=800mp tongue