| Дмiвa a întrebat:

Cum se calculeaza densitatea populatiei pe km²?

Răspuns Câştigător
| Choco a răspuns:

Imparti numarul de locuitori la suprafata.
ex 3.000.000 milioane locuitori/250.000 km=x loc/km2

6 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Densitatea populaţiei reprezintă numărul mediu de locuitori pe km² şi se calculează împărţind numprul total de locuitori la suprafaţă.
Astfel, pentru România, care are aprox. 21 000 000 locuitori şi suprafaţa de 238391 km² (ştiu sigur, ador geografia happy ), densitatea populaţiei va fi 21 000 000/238391 adică 88 locuitori pe km². Dar asta e valoarea MEDIE, pentru că e clar că în munţi, sunt mult mai puţini locuitori decât în Bucureşti, pe km². Deastea se numeşte densitatea medie a populaţieihappy

| lavu16 a răspuns (pentru Psihoyounger):

La Italia populatia e de 58000 si suprafata de 301245km², densitatea e 58000 /301245, adica 0, 19?

| AndreRaluca a răspuns (pentru lavu16):

Deci? cum aproximez o densitate de 0, 005? ca doar n-o sa scriu 0, 005 loc/km²

| eu_3719 a răspuns:

Pai cati locuitori sunt imparit la cati km sunt big grin

| ioana_3939 a răspuns:

Pai imparti nr locuitorilor la suprafata tarii happy

| Ciobanu-Rapha_Cristi_1996 a răspuns:

Locuitori/suprafata