| fuchsiacherry a întrebat:

Cum se calculeaza suprafata unui trapez isoscel? Va rog, nu radeti, dar nu mai stiu. sad

Răspuns Câştigător
| Deniisze a răspuns:

Aria trapezului este [(Baza mica + Baza mare) Ori Inaltime] impartit la 2 sau [(b+B)*h] / 2. Bafta!

14 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Orienteaza-te dupa exemplul din link...

http://forum.matematic.ro/viewtopic.php?t=695

Alte răspunsuri
| Anonymus314 a răspuns:

[(B+b)xH]:2
unde:B-baza mare
b-baza mica
h-inaltimea

| Amy a răspuns:

Pai, din cate imi aduc aminte, aria trapezului este: baza x inaltimea (totul) supra 2.

| Apocalipse a răspuns (pentru Amy):

Aia este la triunghi

| doroteea a răspuns:

Suprafata, adica aria

Aria tr is = h * (b + B)/ 2

unde :

h este inaltimea trapezului;
b este baza mica

B este baza mare a trapezului.

| Eyleen a răspuns:

[baza mica +baza mare] ori inaltimea supra 2

| xXBernaXx a răspuns:

(Baza mare + baza mica)ori h(adica inaltimea) totul supra 2happy

| deniisa a răspuns:

Baza mica+baza mare * inaltimea totul impartit la 2

| Cristea a răspuns:

Din cate stiu eu este baza mare plus baza mica ori inaltimea totu supra 2.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

[(baza mica + baza mare ) inmultite cu inlatimea ] : 2

| carrera a răspuns:

Aria unui trapez se calculeaza tinand cont de baza mica, baza mare si inaltimea trapezului.

Va prezentam mai jos formula matematica de calcul.
Daca avem trapezul ABCD atunci

h (b+B)
AABCD=------------
unde :

h este inaltimea trapezului;
b este baza mica

B este baza mare a trapezului.

Aceasi formula se aplica si pentru trapezul isoscel, dreptunghic sau curbiliniu.

Exista si o formula de calcul a trapezului care nu implica cunoasterea inaltimii acestuia ci doar a laturilor ( a tuturor laturilor ).

Daca ABCD este un trapez si a= baza mare, c= baza mica, b si d celelalte doua laturi atunci avem:

h (a+c) ____________________________________
AABCD= ------------ √ (a+b-c+d)(a-b-c+d)(a+b-c-d)(-a+b+c+d)
4 (a-c)