| AmjayGames a întrebat:

Cum se calculeaza valenta la elementele chimice in cel mai usor mod?

Răspuns Câştigător
| AnonimaXDD a răspuns:

Te uiti in sistemul periodic si astfel, elementele din Grupa intai A au valenta 1, cele din grupa 2-a A au valenta 2, cele din grupa a 3-a A au valenta 3, cele din grupa 4-a A principala au valenta 4, cele din grupa a 6-a A au valenta 3, cele din grupa a 7-a A au valenta 2 si in final cele din grupa a 8-a A au valenta 1. Iar la cele din grupele secundare scrie in chenarul lor, iar daca au doua, conteaza in ce fel de reactie o pui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimaXDD):

E mult mai eficienta varianta ta.

| AnonimaXDD a răspuns (pentru anonim_4396):

winking

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci configuratia electronica. Te uiti la ultimult strat. Si pe urma alegi ce valenta vrei : fata de hidrogen sau fata de oxigen.
Mod mai simplu de atat nu stiu.