| WtfIdk1969 a întrebat:

Cum se clasifica cutremurele?

2 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Clasificarea cutremurelor se face după intensitate si sunt de mai multe feluri:

1. Cutremurul "nu avem ce da la stiri" - e cutremurul de pana in 4 grade, care nu este simtit dar e prilej de a face babele sa beleasca ochii in tv

2. Cutremurul " avem buline rosii pe clădiri" este un cutremur intre 4 si 5, 5 grade, care te zgaltaie putin, iar apoi 24 de ore se vorbeste de consolidari si despre cum guvernul nu face nimic.

3. Cutremurul " valeu muica murim" asta e un cutremur puțin mai serios, care poate ajunge pana la 6, 5 grade, nu face pagube dar baga babele in sperieti, la 90 de ani le mai este frica de cutremur...

4. Cutremurul denumit generic de mai toti ilustrii specialisti iluzorii "marele cutremur " este cutremurul care conform specialistilor de mai sus, poate merge pana undeva la7, 8-7, 9 grade ( e inutil sa ne uitam pe statistici, e neimportant faptul ca in realitate niciun cutremur in Romania nu a depasit 7 grade). Ala din 40 cel mai mare cunoscut atat a avut, asta după masuratorile care chiar contează, insa poate sustine fiecare o alta varianta. Acest cutremur este prezis in fiecare an de prin 1997, la naiba odata si odata, tot nimeresc si ei nu?

In încheiere cred ca e inutil sa mai spun si faptul ca un cutremur este cel mai mic lucru de care trebuie sa ne temem, iar un cutremur de 7, nu ar afecta atat de mult cum vor unii sa credem, orice constructie de după 1940 v-a rezista fara probleme

| tanduca03 a răspuns:

Http://valiserbanescu.blogspot.ro/2011/03/clasificarea-cutremurelor.html aici este clasificarea cutremurelor... sper ca te-am ajutat.