| Bianca1213454743213456 a întrebat:

Cum se despart propozitiile in fraze?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu există reguli pentru așa ceva.
Fiecare scrie ( sau vorbește )după cum îl duce mintea.

| darrio2007 a răspuns:

Poate vrei sa spui cum se impart frazele in propozitii.Esti varza!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Propozițiile nu pot fi împărțite în fraze, ci fraza poate fi împărțită în propoziții.
Începi prin încercuirea conjuncțiilor (elementelor de legătură), subliniezi verbele, apoi împarți în propoziții. Învață din manualul de clasa a VIII-a relațiile sintactice, acolo vei găsi elementele de legătură ( conjuncții, locuțiuni conjuncționale, pronumele relativ, pronumele nehotărât, adverbe relative, adverbe nehotărâte). Când vei înțelege lecția aceasta, vei ști să împarți în propoziții.

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Cum,cum? laughing Ce e aceea conjunctie: Dvs. nu vedeti ca nici macar nu stie ca o fraza poate fi despartita in propozitii ni o porpozitie in fraza. Asta e strigator la cer.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

O să învețe cu timpul... happy